iOS przyszłością dla Mac OS X

iOS przyszłością dla Mac OS X

15.11.2010 15:24

Czy iOS zastąpi system Mac OS X? Pojawiają się kolejne głosy wieszczące spore zmiany w oprogramowaniu dla komputerów firmy Apple.

Jean-Louis Gassée na łamach Monday Note zamieścił ciekawą analizę obu systemów rozwijanych przez firmę Apple. Punktem wyjścia były informacje o premierze Mac OS X 10.7 (Lion). System ten ma zawierać sporo elementów zapożyczonych z iOS — między innymi widok aplikacji w opcji pełnoekranowej czy baza oprogramowania Mac App Store. Gassée porównuje oprogramowanie dla urządzeń przenośnych i komputerów firmy Apple. Jego zdaniem firma Steve’a Jobsa będzie dążyć w najbliższym czasie do upodobnienia do siebie iOS i Mac OS X. Będzie to oznaczało przede wszystkim uproszczenie wyglądu i usunięcie niektórych funkcji z systemu dla komputerów stacjonarnych i laptopów.

Na czym miałoby to polegać? Na przykład na zminimalizowaniu roli Findera, który od lat jest komponentem systemu i spełnia w nim rolę menedżera plików i powłoki pulpitu. Na ten temat pisaliśmy już w marcu, kiedy pojawiły się pogłoski jakoby Apple miał w ogóle usunąć Findera z przyszłych wersji Mac OS X. Gassée słusznie zauważa, że obecny na iPadach i smartfonach iPhone iOS nie korzysta z menadżera plików, z okienkowych interfejsów użytkownika i wielu innych rozwiązań znanych z systemów desktopowych. Aplikacje uruchamiane na pełnym ekranie już znajdują swoje miejsce na Mac OS X a w nadchodzącej wersji 10.7 systemu będzie to domyślny sposób pracy.

Oczywiście, komputer to nie smartfon czy tablet, z czego Apple świetnie zdaje sobie sprawę. Gassée jest zdania, że na razie możemy mówić o łagodnym przenikaniu się rozwiązań dostępnych w systemach firmy Steve'a Jobsa, nie wiadomo natomiast jak będzie wyglądała przyszłość. Co więcej, uważa, że do wersji 10 iOS może być już systemem, z którego będzie można korzystać w większości urządzeń firmy Apple - zarówno w smartfonach jak i komputerach. Warto zadać sobie pytanie, czy taka prognoza jest prawdopodobna.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)