iPad Air Plus – na wiosnę Apple podniesie poprzeczkę dla tabletów?

iPad Air Plus – na wiosnę Apple podniesie poprzeczkę dla tabletów?

iPad Air Plus – na wiosnę Apple podniesie poprzeczkę dla tabletów?
29.11.2014 16:36, aktualizacja: 30.11.2014 10:19

Odkąd na rynek trafiły pierwsze hybrydowe tablety-laptopy zodłączaną klawiaturą, Microsoft próbuje przekonać klientów, żeto urządzenia o możliwościach daleko większych niż iPady.Wygląda jednak na to, że już w przyszłym roku Apple wprowadzi naten rynek swój własny hybrydowy tablet. Schemat obudowy takiegosprzętu trafił w ręce redaktorów japońskiego serwisu Macotakara.

Bezpośrednim konkurentem Surface Pro 3 i podobnych urządzeńbędzie iPad Air Plus. Tablet o rozmiarach 305,31 × 220,8 × 7 mm(cieńszy nawet od iPhone'a 6) wypełnić ma lukę między obecnymiiPadami a MacBookami Air . W przeciwieństwie jednak do sprzętuMicrosoftu, jego jednostką centralną nie będzie czip Intela, leczprocesor A9, kolejny z linii układów SoC projektowanych przezApple.

A9 zapowiada się na bardzo ciekawąkonstrukcję. Jego producentem będzie najprawdopodobniej tajwańskiTSMC, który zamierza do tego wykorzystać swój nowy proces16 nm z tranzystorami FinFET Turbo, dopasowany do specyficznychwymogów Cupertino. Nie jest jednak wykluczone, że Apple wróci dofabów Samsunga – koreański potentat coraz śmielej mówi o swoimnowym procesie 14 nm, pozwalającym na uzyskanie do 20% większejwydajności i 35% mniejszego zużycia energii niż czipy wykonane wstandardowym dziś procesie 20 nm. Pojawiają się nawet sugestie, żenowy procesor Jabłka będzie produkowany zarówno w Korei jak i naTajwanie.

350128525111814081

Nowy czip miałby korzystać z czterech64-bitowych rdzeni, następców Cyclone v2 wykorzystywanych w A8X ziPada Air 2, jak również zintegrowanego GPU od PowerVR siódmejgeneracji (Series 7XT). Najpotężniejsze GPU z tej rodziny, GT7900,przynosi 16 klastrów shaderów z łącznie 512 rdzeniami,zapewniającymi nawet o 60% większą wydajność niż najsilniejszeukłady graficzne Series 6XT. Imagination Technologies, właścicielPowerVR, mówi o rozdzielczościach 4K i efektach graficznychporównywalnych z efektami dostępnymi współczesnym konsolom,przeniesionych bezpośrednio do urządzeń mobilnych.

Oprócz potężnej, a zarazem energooszczędnejjednostki centralnej, iPad Air Plus wyróżniać się ma wbudowaniemaż czterech głośników, tak by zapewniać dźwięk stereo zarównow pozycji pionowej jak i poziomej. Obudowa ma być w całościwykonana z aluminium, zaś wyświetlacz (mówi się o Retinie 4K)pokryty szkłem Gorilla Glass nowej generacji.

350128525112010689

W doniesieniach Japończyków mowa też o czwartej generacjiiPadzie Mini, który wykorzysta jako jednostkę centralną układ A8Xz obecnego iPada Air 2. Oba urządzienia miałyby być zaprezentowanejuż na wiosnę 2015 roku. Jeśli okażą się pod względemwydajności dorównywać czipom Intel Core M, stosowanym whybrydowych urządzeniach z Windows, będzie to prawdziwy przełomdla całej rodziny ARM: architektura x86 przestanie byćniedościgniona pod względem wydajności.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)