iTunes zarabia coraz mniej

iTunes zarabia coraz mniej

10.02.2010 14:44, aktualizacja: 10.02.2010 14:54

Popularny sklep internetowy z muzyką, iTunes, rozwija się coraz wolniej - donoszą analitycy. Niektóre wytwórnie zanotowały wręcz spadek sprzedaży. Czyżby skończył się boom na muzykę w sieci?

Wiadomości o zyskach ze sprzedaży muzyki online podał Warner Music Group, jeden z większych wydawców. Internauci już nie tak chętnie kupują piosenki w iTunes. W wakacje zeszłego roku sprzedaż wzrosła ledwie o 5%, podczas gdy w analogicznym okresie w 2008 roku było to ponad 20%. Powodem jest podwyższenie przez Apple’a opłat za muzykę. Obecnie za jeden utwór można zapłacić od 0,69 do 1,29$ - wcześniej opłaty były niższe. Przed podwyżką cen za popularne utwory internauci płacili 99 centów. Dzisiaj najlepiej sprzedające się utwory kosztują 1,29$.

Jak przyznał szef Warnera, Edgar Bronfman Jr., prawie 30-procentowa podwyżka w 2009 roku przyczyniła się do spadku sprzedaży w iTunes. Mimo to sklep Apple’a jest nadal jednym z największych sprzedawców muzyki w Stanach Zjednoczonych. Aż 69% wszystkich sprzedaży w Internecie odbywa się w iTunes. Interesujący jest natomiast fakt, że mimo rosnącej stale popularności muzyki online, płyty CD są wciąż najchętniej kupowanym nośnikiem. 65% rynku muzycznego należy do cyfrowych krążków.

Apple podnosi ceny nie tylko w iTunes. Jak informowaliśmy niedawno, gigant z Cupertino zamierza uruchomić internetowy sklep z e-bookami - iBooks. Na mocy umów z największymi wydawcami w USA Apple’owi udało się już ponieść ceny za elektroniczne książki. Amazon.com, dotychczas największy sprzedawca e-booków, zmuszony został do podwyżek - z 9,99$ za tytuł do około 15$. Ciekawe, czy taka strategia przyniesie firmie Steve’a Jobsa oczekiwane rezultaty?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)