Jak odczytać tekst ze skanów i plików PDF? OCR W Dysku Google

Jak odczytać tekst ze skanów i plików PDF? OCR W Dysku Google

Jak odczytać tekst ze skanów i plików PDF? OCR W Dysku Google
Przemysław Kreft
14.07.2017 12:03

Technologia rozpoznawania tekstu (OCR – Optical Character Recognition) pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Możemy dzięki niej bardzo szybko przekonwertować pliki graficzne zawierające tekst do postaci edytowalnej. Szczególnie przydatne jest to w firmach przetwarzających wiele dokumentów w postaci papierowej.

Oprogramowanie OCR jest najczęściej dość drogie. Jeśli sporadycznie potrzebujemy odczytać tekst z plików graficznych, możemy skorzystać z darmowego Dysku Google. Wbudowana w niego funkcja OCR jest łatwa w obsłudze i działa bardzo sprawnie. Poniżej znajdziecie prosty przykład, jak z niej korzystać.

[quote]Darmowe oprogramowanie OCR? Wystarczy skorzystać z Dysku Google.[/quote]

Obsługiwane pliki

Dysk Google radzi sobie z rozpoznawaniem tekstu w pikach JPEG, PNG, GIF oraz PDF. Rozmiar pliku nie powinien przekraczać 2 MB. W przypadku skanów i zdjęć zwróćmy uwagę, by tekst był zorientowany poziomo (jak podczas czytania).

OCR od giganta wyszukiwarek automatycznie rozpoznaje język tekstu. Najlepsze efekty konwersji otrzymamy oczywiście, jeśli czcionka jest czytelna, a obraz ma dobrą jakość.

Odczytywanie tekstu z plików

Pierwszym krokiem jest oczywiście przesłanie na nasz Dysk wybranych plików. Następnie logujemy się na nasze konto I otwieramy Dysk Google w przeglądarce. Klikamy prawym przyciskiem na plik, który chcemy przekształcić do wersji edytowalnej i z części Otwórz w wybieramy opcję Dokumenty Google.

[img=ocr1]

Po chwili dokument zostaje otwarty, a my możemy go dowolnie edytować. Pliki PDF otwierają się bezpośrednio w przetworzonej wersji.

[img=ocr2]

Zdjęcia i zeskanowane dokumenty różnią się tym, że oryginalny plik graficzny jest wklejany na początku dokumentu – pod nim znajduje się natomiast odczytany tekst.

[img=ocr3]

Przetworzone pliki są zapisywane jako oddzielne dokumenty na Dysku Google. Klienta usługi znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)