Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu? Oto kilka możliwości

Jak sprawdzić, czy nasz telefon jest na podsłuchu?
Jak sprawdzić, czy nasz telefon jest na podsłuchu?
Źródło zdjęć: © Unsplash | Daria Nepriakhina
Karolina Modzelewska

15.07.2022 18:23, aktual.: 16.07.2022 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie dostępne technologie oraz urządzenia pozwalają na szeroki zakres inwigilacji. Nie chodzi tutaj tylko o metody stosowane przez władze i służby specjalne, ale też przez zwykłych obywateli. Takich przypadków nie brakuje, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób zweryfikować, czy nasz telefon nie znajduje się na podsłuchu.

W ostatnim czasie podpowiadaliśmy, w jaki sposób znaleźć ukrytą w hotelowym pokoju lub wynajmowanym mieszkaniu kamerę, jak sprawdzić, czy zamontowane w pomieszczeniu lustro nie jest tzw. lustrem fenickim (znanym również pod nazwą lustro weneckie). Teraz przyszedł czas na garstkę rad dotyczących możliwości sprawdzenia, czy nasz telefon nie znajduje się na podsłuchu.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie, aplikacje i wirusy można ściągnąć na swój telefon nawet nieświadomie np. klikając w link, który otrzymamy w wiadomości e-mail, link zawarty w SMS-ie czy pobierając aplikacje z nieautoryzowanych źródeł (chociaż zdarza się, że aplikacje w znanych, internetowych sklepach z aplikacjami też są zainfekowane). Opcji jest naprawdę dużo. Nie wspominając nawet o tym, że to ktoś inny może nam takie oprogramowanie zainstalować. Czy powinniśmy się obawiać? Na pewno nie należy popadać w paranoję, ale warto świadomie dbać o swoje bezpieczeństwo.

W sieci znajduje się sporo informacji, że wpisanie kodu "*#21#" na urządzeniach z systemem iOS oraz Android ujawnia, że nasz telefon był podsłuchiwany. Nie jest to prawdą. Przy jego użyciu możemy sprawdzić jedynie status przekierowania połączeń. Podobnie w przypadku kodu "*#62#", który pozwala nam zobaczyć, gdzie przekierowywane są nasze połączenie, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci.

Inna z rozpowszechnionych teorii zakłada, że nasze podejrzenia powinny budzić dziwne trzaski i dźwięki, które słyszymy przy próbie wykonania połączenia i w trakcie prowadzonych rozmów. To sygnał, który może, ale nie musi świadczyć, że nasz telefon znajduje się na podsłuchu. W większości przypadków to oznaka problemów z wieżą telefonii komórkowej.

Bardziej niepokojące powinno być dla nas "niecodzienne" zachowanie naszego urządzenia. Mowa tutaj o samoistnym, nagłym włączaniu lub wyłączaniu się ściągniętych aplikacji, zawieszaniu, resetowaniu czy wyłączaniu samego urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na pracę baterii. Jeśli wyładowuje się w zadziwiającym tempie, istnieje szansa, że nasz telefon posiada podsłuch. Aby to zweryfikować, można sięgnąć po specjalne aplikacje lub programy antywirusowe. Przykładem są: Bug Detector Scanner, Detectify – Detect Hidden Devices, DontSpy 2 czy WireTap Detection.

Niestety, w obliczu obecnych, zaawansowanych technologii i dostępnego oprogramowania szpiegującego, wykrycie podsłuchu na telefonie "domowymi" metodami nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach (jeśli podejrzewamy, że nasze rozmowy mogą być podsłuchiwane) warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)