Jaki byłeś, Windowsie 95?

Premiera Windows 95
Premiera Windows 95
Wojciech Kowasz

24.08.2005 12:05, aktual.: 22.08.2014 14:08

To niesamowite, ale dokładnie 10 lat temu - 24 sierpnia 1995roku - firma Microsoft wydała przełomową wersję systemu Windowsoznaczoną cyframi 95. Był to niekwestionowany początek nowej ery -ery 32-bitowej (choć wtedy jeszcze nie do końca) wielozadaniowości.Aby kupić nową edycję Okien, trzeba było godzinami stać w długichkolejkach. Z marketingowego punktu widzenia była to największapremiera w historii Microsoft.

Windows 95 zachwycił klientów nowym wyglądem i filozofiąobsługi, zwiększoną funkcjonalnością oraz, co dziś wydaje siębanalne, długimi nazwami plików. Microsoft obiecywał doskonałąrozrywkę w postaci gier komputerowych i multimediów, oczywiście nie"cyfrowych" - w ten sposób nikt jeszcze wtedy o nich nie myślał.Windows 95 został przedstawiony jako niezastąpiony - taki, bezktórego praca i życie są niemożliwe. I ta formuła się sprawdziła.Choć wsparcie dla Windows 95 zostało już dawno zakończone, dziśjego użytkowników jest wciąż więcej niż mogłoby się wydawać.

Premiera Windows 95
Premiera Windows 95

Czy każdy mógł sobie pozwolić na instalację Windows 95?Wymagania sprzętowe nie były zbyt wygórowane: procesor 386DX(zalecany 486), 4 MB pamięci RAM (zalecane 8 MB), wolna przestrzeńdyskowa ok 50 MB, VGA (zalecane SVGA z 256 kolorami) oraz napędCD-ROM lub stacja dyskietek 3,5" (początkowe edycje Windows 95 byłydostępne również na dyskietkach). Życie udowodniło jednak, żeprawdziwe wymagania oscylują wokół Pentium 75 i 8 MB pamięci RAM. Wpełni komfortową pracę zaś gwarantowała konfiguracja rzędu Pentium100 wraz z 16 MB RAM.

Instalator Windows 95
Instalator Windows 95

Ciekawie przedstawiają się też inne liczby, podane w jednym z blogów MSDN:

  • komputer Della, który spełniałby wymagania Windows 95 kosztowałw sierpniu 1995 około 1299 dolarów
  • komputer Della, który spełniałby szacowane wymagania WindowsVista kosztuje dzisiaj około 549 dolarów
  • cena Windows 95 w pełnej wersji to 209 dolarów
  • cena Windows XP Home w pełnej wersji to 188 dolarów
Ekran startowy Windows 95
Ekran startowy Windows 95

Co było najciekawszą nowością w Windows 95? Być może wygląd, aprzede wszystkim menu Start i pasek zadań - możliwośćpersonalizacji i szybkiego dostępu do aplikacji z pewnościąprzyczyniła się do rewolucji. Dzisiaj menu Start jest zresztągłównym elementem każdego systemu Windows. Nikt również niewyobraża sobie Windowsa bez Mojego komputera czy Otoczeniasieciowego (dziś znanego pod nazwą Moich miejsc sieciowych) - teikony w linii systemów dla użytkowników domowych zadebiutowaływłaśnie w Windows 95. Wyczekiwaną nowością była też pełna obsługasieci - system Windows 95 można było stosunkowo łatwo wpiąć dodomeny Windows NT, a dołączając do tego program Poledit można byłouzyskać namiastkę dzisiejszych Zasad grupy.

Witamy w systemie Windows 95!
Witamy w systemie Windows 95!

Wreszcie system stał się bardziej dostępny. Technologia Plug andPlay była kolejną małą rewolucją w kwestii instalacji nowegosprzętu, a dzięki wprowadzonym licznym kreatorom i znacznieudoskonalonej pomocy Windows 95 okazał się intuicyjny i prosty wobsłudze. Fakt ten podkreślano już w fazie produkcji, kiedybeta-testerzy jako pierwsi przyglądali się Chicago - tak właśniebrzmiała nazwa kodowa systemu. Większość użytkowników zachwycałasię także możliwością dowolnej praktycznie zmiany czcionek, kolorówczy pulpitu. Była także nowość, bez której wielu nie wyobraża sobiedzisiaj pracy - kosz, który przechowuje skasowane dokumenty... Małarzecz, a cieszy i nieraz już uratowała kilka godzin pracy przedfatalną w skutkach pomyłką - pochodzi właśnie z Windows 95.

Windows 95 opierał się o nowy rodzaj rejestru systemowego. Nie byłto już zbiór prostych powiązań, znanych z Windows 3.11, a strukturaz prawdziwego zdarzenia, częściowo podobna do tych znanych zobecnych Windowsów. Także tryb awaryjny był tu pionierski - wraz zezwiększoną złożonością systemu powstało zapotrzebowanie naspecjalnie przemyślany tryb diagnostyczny - i tak powstał SafeMode. Warto również nadmienić nowe polecenie Zamknij system, któreumożliwiało bezpieczne wyłączanie komputera w czasach, gdy trzebato było robić przyciskiem :-)

Panel sterowania systemu
Panel sterowania systemu

Jednym z najważniejszych atutów Windows 95 miało również byćuniezależnienie od starej platformy systemu DOS. System miał być wpełni 32-bitowy, co zdecydowanie wpływać miało na jego stabilność iszybkość działania. Tak przynajmniej sytuacja była przedstawianaprzez dział marketingu, w istocie zaś Windows 95 był jeszcze opartyw pewnym sensie o DOSa, ale tryb ten był ukryty w systemie.Wystarczyła jednak zmiana kilku parametrów w pliku konfiguracyjnymi komputer uruchamiał się w trybie DOS. Jak tłumaczyli późniejprzedstawiciele Microsoft, pozostawienie pewnych komponentów wformie 16-bitowej było niezbędne do zachowania kompatybilności zestarszymi aplikacjami. A te zyskały nową jakość w Windows 95 -można je było wygodnie uruchomić w oknie i pracować równocześnie zinnymi, już 32-bitowymi programami.

Menu Start i właściwości Systemu
Menu Start i właściwości Systemu

Po premierze okazało się jednak, że system ma kilka znaczącychwad. Głównie mowa tu o częstych problemach ze stabilnością. Ponadtopomimo wprowadzonych ułatwień problematyczna była instalacjasterowników do nowych urzadzeń. Wraz z nadejściem standardu USBponownie okazało się też, że pierwotna wersja systemu nie radzisobie z nim - praktycznie nie sposób było go skonfigurować.Większość z tych usterek zostało usuniętych wraz z kolejnymipoprawkami do Windows 95 (edycja OSR2), niektóre jednak zostałynaprawione dopiero w zupełnie odmienionym Windows 98.

Microsoft wydał w sumie pięć wersji systemu Windows 95:

  • oryginalną edycję Windows 95 (4.00.950)
  • Windows 95 A (4.00.950A) - wraz z zestawem poprawekzintegrowanym z instalacją
  • Windows 95 B (4.00.1111) OSR2 - z kilkoma kluczowymiusprawnieniami, takimi jak przeglądarka Internet Explorer 3.0 ipełne wsparcie dla FAT32
  • Windows 95 B USB (4.03.1212) OSR2.1 - z podstawowym wsparciemdla USB
  • Windows 95 C (4.03.1214) OSR2.5 - wszystko co powyżej oraz IE4.0.
Prosty i przejrzysty interfejs
Prosty i przejrzysty interfejs

Dotychczas żadnemu systemowi Windows nie udało się pobić sukcesuWindows 95, choć stosunkowo blisko był w 2001 roku Windows XP.Celem Microsoft na najbliższą przyszłość jest zatem stworzeniesystemu, który będzie równie, a może nawet bardziej rewolucyjny.Takim systemem być może okaże się Windows Vista, ale o tymprzekonamy się pod koniec 2006 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)