Już jest! Android 7.0 Nougat ma dziś oficjalną światową premierę

Już jest! Android 7.0 Nougat ma dziś oficjalną światową premierę

Już jest! Android 7.0 Nougat ma dziś oficjalną światową premierę
22.08.2016 20:42, aktualizacja: 23.08.2016 10:10

Po tygodniach oczekiwania, kolejnych betach deweloperskich i licznych przeciekach, w końcu jest. Najnowsza wersja najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego na świecie ma dziś oficjalną premierę, a Google poinformowało już, że Android 7.0 Nougat trafi dziś do pierwszych użytkowników.

W pierwszej kolejności aktualizację OTA otrzymają urządzenia Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C i Android One. W przypadku użytkowników, którzy korzystali dotąd z wersji beta najnowszej wersji systemu, aktualizacja nastąpi automatycznie, zaś pierwsza jej fala rozpoczęła się dzisiaj i potrwa przez najbliższe kilka tygodni. Oficjalna premiera Androida 7 jest dobrą okazją, aby jeszcze raz przypomnieć najważniejsze nowości, których ogółem, według wyliczeń Google, jest ponad 250.

350187562943670209

Jedną z najprzydatniejszych nowości jest obsługiwany natywnie i całkiem rozbudowany tryb dzielonego ekranu, co można śmiało potraktować jako kolejny etap zacierania granic pomiędzy stacjonarnymi i mobilnymi systemami operacyjnymi. Możliwe jest nie tylko dzielenie ekranu pomiędzy dwie aplikacje, ale także zmiana szerokości, jaką będzie zajmowała każda z nich.

Do nowego Androida trafił także odświeżony panel powiadomień, odtąd za pomocą jednego pacnięcia można dostosować siatkę wyświetlanych przycisków, jak i ich kolejność do własnych potrzeb. Zmiany nastąpiły także w samych powiadomieniach, które rozwinięto w kierunku możliwości reagowania bez konieczności wyświetlania aplikacji. Android ma także efektywniej zarządzać energią dzięki rozpoznawaniu pozycji urządzenia za pomocą akcelerometru.

Zmian nie zabrakło także pod maską: Android 7.0 wspiera API Vulkan, a także Daydream, które może stanowić początek szybkiej popularyzacji gier i innych przedsięwzięć związanych z wirtualną rzeczywistością. Obsługa Vulkana może zaś ostatecznie przesądzić, że granie na urządzeniu mobilnym wcale nie będzie ograniczało się do prostych gier indie, a na Androidzie będą pojawiać się coraz częściej produkcje wysokobudżetowe.

350187562943932353

Nie można także zapomnieć o kwestiach aktualizacji. Google zaimplementowało w nowym Androidzie model aktualizacji w tle, o którym pisaliśmy już w trakcie I/O. Odtąd będzie on znacznie bardziej zbliżony do aktualizacji, z jakimi do czynienia mają użytkownicy Chrome OS-a. Wykorzystywane będą zatem dwie partycje, zaś nowe wersje systemu będą pobierane w tle i instalowane na tę zapasową. Po ponownym uruchomieniu nastąpi podmiana partycji aktywnej.

Oczywiście w takich przypadkach zawsze pojawia się kwestia fragmentacji, która poskutkuje (całkiem uzasadnionym zresztą) narzekaniem, że zapewne do premiery kolejnej wersji sytemu, Nougata na swoich urządzeniach zobaczy relatywnie niewielu użytkowników: premiera Androida 6.0 miała miejsce 7 grudnia 2015 roku i dziś przekracza 10,3%. Warto przypomnieć, że pierwszym urządzeniem sprzedawanym z preinstalowanym Nougatem będzie LG V20. Szczegółowe informacje na temat nowego systemu można znaleźć na stronie Androida.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)