Już jest! Android 7.0 Nougat ma dziś oficjalną światową premierę

Już jest! Android 7.0 Nougat ma dziś oficjalną światową premierę

22.08.2016 20:42, aktual.: 23.08.2016 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po tygodniach oczekiwania, kolejnych betach deweloperskich i licznych przeciekach, w końcu jest. Najnowsza wersja najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego na świecie ma dziś oficjalną premierę, a Google poinformowało już, że Android 7.0 Nougat trafi dziś do pierwszych użytkowników.

W pierwszej kolejności aktualizację OTA otrzymają urządzenia Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C i Android One. W przypadku użytkowników, którzy korzystali dotąd z wersji beta najnowszej wersji systemu, aktualizacja nastąpi automatycznie, zaś pierwsza jej fala rozpoczęła się dzisiaj i potrwa przez najbliższe kilka tygodni. Oficjalna premiera Androida 7 jest dobrą okazją, aby jeszcze raz przypomnieć najważniejsze nowości, których ogółem, według wyliczeń Google, jest ponad 250.

Obraz

Jedną z najprzydatniejszych nowości jest obsługiwany natywnie i całkiem rozbudowany tryb dzielonego ekranu, co można śmiało potraktować jako kolejny etap zacierania granic pomiędzy stacjonarnymi i mobilnymi systemami operacyjnymi. Możliwe jest nie tylko dzielenie ekranu pomiędzy dwie aplikacje, ale także zmiana szerokości, jaką będzie zajmowała każda z nich.

Do nowego Androida trafił także odświeżony panel powiadomień, odtąd za pomocą jednego pacnięcia można dostosować siatkę wyświetlanych przycisków, jak i ich kolejność do własnych potrzeb. Zmiany nastąpiły także w samych powiadomieniach, które rozwinięto w kierunku możliwości reagowania bez konieczności wyświetlania aplikacji. Android ma także efektywniej zarządzać energią dzięki rozpoznawaniu pozycji urządzenia za pomocą akcelerometru.

Zmian nie zabrakło także pod maską: Android 7.0 wspiera API Vulkan, a także Daydream, które może stanowić początek szybkiej popularyzacji gier i innych przedsięwzięć związanych z wirtualną rzeczywistością. Obsługa Vulkana może zaś ostatecznie przesądzić, że granie na urządzeniu mobilnym wcale nie będzie ograniczało się do prostych gier indie, a na Androidzie będą pojawiać się coraz częściej produkcje wysokobudżetowe.

Obraz

Nie można także zapomnieć o kwestiach aktualizacji. Google zaimplementowało w nowym Androidzie model aktualizacji w tle, o którym pisaliśmy już w trakcie I/O. Odtąd będzie on znacznie bardziej zbliżony do aktualizacji, z jakimi do czynienia mają użytkownicy Chrome OS-a. Wykorzystywane będą zatem dwie partycje, zaś nowe wersje systemu będą pobierane w tle i instalowane na tę zapasową. Po ponownym uruchomieniu nastąpi podmiana partycji aktywnej.

Oczywiście w takich przypadkach zawsze pojawia się kwestia fragmentacji, która poskutkuje (całkiem uzasadnionym zresztą) narzekaniem, że zapewne do premiery kolejnej wersji sytemu, Nougata na swoich urządzeniach zobaczy relatywnie niewielu użytkowników: premiera Androida 6.0 miała miejsce 7 grudnia 2015 roku i dziś przekracza 10,3%. Warto przypomnieć, że pierwszym urządzeniem sprzedawanym z preinstalowanym Nougatem będzie LG V20. Szczegółowe informacje na temat nowego systemu można znaleźć na stronie Androida.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)