Już jest nowy avast! 5.0

Wojciech Kowasz

19.01.2010 17:32, aktual.: 19.01.2010 17:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj długo wyczekiwana premiera nowej wersji popularnego, dostępnego także bezpłatnie programu antywirusowego avast! 5.0.

Piąta wersja avasta! to sporo zmian już na etapie nazewnictwa i dostępności poszczególnych wersji. Edycja bezpłatna zostaje przemianowana na avast! Free, edycja płatna z kolei to teraz avast! Pro. Pojawia się także nowa, trzecia edycja avast! Internet Security, która w stosunku do wersji Pro zawiera dodatkowe zabezpieczenia w postaci wbudowanego firewalla, modułu antyspamowego oraz antyphishingowego (przeciwko kradzieży danych i tożsamości on-line).

Co nowego w avast! 5.0? W dużym skrócie, wszystkie wersje mają ten sam, usprawniony i lepiej zoptymalizowany (zwłaszcza dla procesorów wielordzeniowych) silnik antywirusowy. Począwszy od tej wersji avast! oficjalnie obsługuje heurystykę, choć niektóre funkcje tego typu były już obecne w poprzednich wersjach). Dodano też wykrywanie "potencjalnie niechcianych programów". Znacznie poprawiono także interfejs użytkownika - zrezygnowano z dwóch jego odsłon (prostej i zaawansowanej), a nowy jest zdecydowanie bardziej wygodny w obsłudze. W wersji Pro zadebiutował też nowy moduł wirtualizacyjny, który dzięki wirtualizacji poszczególnych procesów pozwala odizolować potencjalnie niebezpieczną aplikację.

Jeśli chodzi o licencjonowanie, to również na tym polu wraz z wersją 5.0 mamy do czynienia ze sporymi zmianami. Na początku warto zaznaczyć, że nowy avast! dla firm będzie dostępny dopiero wraz z wersją 5.1, która będzie obsługiwać centralne zarządzanie na wszystkich komputerach za pomocą narzędzia ADNM. avast! Pro oraz avast! Internet Security będą sprzedawane tradycyjnie również w licencjach wielostanowiskowych, ale zmienia się liczba stanowisk - w sprzedaży będą pakiety 1, 3, 5 i 10 stanowiskowe, a więc jeśli użytkownik będzie potrzebował dwóch licencji, konieczny będzie zakup pakietu na trzy stanowiska (lub oczywiście dwóch pojedyńczych licencji, ale będzie to mniej opłacalne). Niewykorzystany okres próbny nie będzie doliczany do okresu ważności abonamentu jak do tej pory, poza tym czas na testy ulegnie skróceniu z 60 do 30 dni.

Stabilną wersję avast! 5.0 Free w angielskiej wersji językowej można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antywirusowe. Na polską wersję musimy niestety poczekać do 27 stycznia. Z naszego vortalu można także pobrać wersję testową avast! 5.0 Internet Security.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)