Już w piątek upływa termin sładania deklaracji PIT

26.04.2010 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z końcem bieżącego tygodnia upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych. Większość podatników, którzy walkę z deklaracjami PIT pozostawili sobie na ostatnią chwilę to zapewne dopłacający do kasy fiskusa oraz podchodzący z obawami i niechęcią do formularzy podatkowych. Programy w naszej bazie nie pomogą wprawdzie uniknąć dopłat ale za to umożliwią bezstresowe i bezbłędne wygenerowanie PITów, a nawet ich złożenie poprzez Internet.

Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji wspomagających "walkę" z formularzami podatkowymi. Działają one zwykle w oparciu o aktywne formularze lub kreatory. Pierwsze rozwiązanie polega na wspomaganiu wyboru odpowiednich formularzy oraz wypełnianie wskazanych pól formularza wraz z podpowiedziami, wskazówkami i automatycznym uzupełnianiem pól, których zawartość się powtarza lub wynika z obliczeń przeprowadzonych przez program. Kreatory działają na zasadzie ścieżki prostych pytań. Po udzieleniu na nie odpowiedzi odpowiedzi program generuje formularz gotowy do wydruku. Wśród programów w naszej bazie znaleźć można zarówno programy z pierwszej grupy jak i drugiej.

Niewątpliwie szczególnie interesującą propozycją jest program przygotowany przez Ministerstwo Finansów - e-deklaracje Desktop. Program umożliwia nie tylko bezproblemowe wypełnienie deklaracji ale przede wszystkim złożenie ich za pośrednictwem Internetu, przy czym może to zrobić każdy - niepotrzebny do tego jest podpis elektroniczny. Ponadto aplikacja została przygotowana w technologii Adobe AIR dzięki czemu dostępna jest nie tylko dla platformy Windows ale również MacOS X oraz Linux. e-deklaracje to aplikacja działająca na zasadzie "aktywnych formularzy" - do działania wymaga przeglądarki dokumentów Adobe Reader 8.1.4 lub nowszej. Program umożliwia wysyłanie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Na stronie Ministerstwa Finansów dostępne są również, niczym nie różniące się od tych dostępnych w aplikacji, aktywne formularze PDF.

Alternatywą dla programu Ministerstwa jest znany od lat, cieszący się znakomitą opinią wśród Czytelników vortalu program PITy 2009. Program również działa na zasadzie aktywnego formularza, oferuje mnóstwo podpowiedzi, kontekstowy dostęp do aktów prawnych oraz pełną automatyzację wypełniania pól, jak również możliwość złożenia deklaracji przez Internet. Ponadto w naszej bazie znalazły się dwie aplikacje działające na zasadzie kreatorów - Elfin Jupiter 2009 oraz e-pity, umożliwiające rozwiązanie "problemu" PITów w możliwie prosty sposób.

Niezależnie od wyboru aplikacji warto pamiętać o przekazaniu 1% swojego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Zdarza się, że producenci programów narzucają swój wybór w tym zakresie. Niewątpliwie lepiej jednak samemu zdecydować o tym na jaki cel przeznaczony zostanie nasz procent, pomoże w tym wykaz uprawnionych OPP (luty 2010) bądź wyszukiwarka OPP Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)