Karty graficzne łamią się na potęgę. Eksperci podają przyczynę usterek

Karty graficzne łamią się na potęgę. Eksperci podają przyczynę usterek

W sieci można spotkać sporo ofert kart graficznych z charakterystyczną czerwoną strzałką.
W sieci można spotkać sporo ofert kart graficznych z charakterystyczną czerwoną strzałką.
Źródło zdjęć: © eBay | br689138
Paweł Maziarz
10.06.2023 09:32

W branżowych mediach pojawiły się informacje o masowych usterkach kart graficznych firmy Gigabyte, które mają mieć problem ze złamanym laminatem w pobliżu złącza PCI-Express. Tak naprawdę usterka dotyczy wszystkich marek i jest spowodowana nieostrożnym użytkowaniem sprzętu.

Zaczęło się od filmiku Louisa Rossmanna, który zwrócił uwagę na masowe usterki kart graficznych Gigabyte z serii GeForce RTX 3000 i RTX 4000. Chodzi o modele z naklejką z charakterystyczną czerwoną strzałką, które coraz częściej można spotkać na portalach aukcyjnych.

Takie oznaczenie pojawia się na modelach, które zostały odrzucone przez producenta z procedury gwarancyjnej (RMA) ze względu na uszkodzenie mechaniczne – chodzi o złamany laminat w pobliżu złącza PCI-Express. Klienci próbują odzyskać część pieniędzy, więc wystawiają uszkodzony sprzęt na sprzedaż.

Rossmann sugeruje, że masowe usterki ze złamanym laminatem to wada fabryczna kart graficznych firmy Gigabyte. Co prawda usterkę można naprawić, ale wymaga to fachowej wiedzy i zaawansowanego sprzętu (chodzi o połączenie przerwanych ścieżek w płytce drukowanej).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W rzeczywistości problem może być prostszy niż to się wydaje i dotyczy nowszych kart graficznych z ciężkim, rozbudowanym chłodzeniem. Do tematu odniósł się jutuber Buildzoid z kanału Actually Hardcore Overclocking.

Buildzoid wskazuje, że problem tak naprawdę dotyczy kart graficznych wszystkich producentów. Usterka jest spowodowana nieostrożnym transportem złożonego komputera z kartą graficzną włożoną w slocie PCI-Express – ze względu na sporą wagę chłodzenia, na laminat działają zbyt duże naprężenia, co doprowadza do jego pęknięcia lub nawet wyłamania.

Wyłamany laminat nie musi być jedynym problemem przy nieostrożnym transporcie złożonego komputera. Według eksperta, podczas działania zbyt dużych naprężeń na laminat, równocześnie mogą pojawić się usterki związane z pękaniem połączenia lutowanego przy kościach pamięci i/lub układzie graficznym. W takim przypadku mówimy o dużo poważniejszej usterce, która może wymagać przelutowania układów.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)