KDE i Document Foundation dołączają do Open Invention Network

KDE i Document Foundation dołączają do Open Invention Network

22.12.2010 17:21

Open Invention Network (OIN) zyskała dziś nowych członków. Niedługo po przyjęciu pod swoje skrzydła fundacji Mozilla, OIN powitała jako licencjobiorców KDE oraz autorów popularnego LibreOfficeDocument Foundation (TDF). Poszerzenie listy podmiotów wspierających OIN świadczy o rosnącej popularności organizacji i jej podejścia do wojen patentowych.

Open Invention Network to grupa założona w 2005 roku przez koncerny IT, której zadaniem jest obrona systemu Linux w obliczu patentowych pozwów sądowych. Organizacji udało się zgromadzić bogatą kolekcję patentów z dziedziny IT i w przypadku pozwania autorów któregoś z ważnych komponentów systemu Linux, OIN może dzięki nim złożyć w sądzie kontrpozew. Taki krok często prowadzi do zawarcia ugody, co uniemożliwia trolom patentowym blokowanie rozwóju systemu.

OIN cieszy się dobrą opinią wśród firm zajmujących się projektami open source. Licencjobiorcy OIN otrzymują wolny od tantiem dostęp do posiadanych przez organizację patentów w zamian za gwarancję, że powstrzymają się od składania pozwów przeciwko komponentom systemu Linux na podstawie posiadanych patentów. OIN bierze pod uwagę jedynie patenty z opracowanej przez siebie listy „chronionych patentów”. Ponieważ ani KDE ani TDF nie posiadają patentów, nie jest jasne jakie korzyści wyciągnie OIN z tej współpracy. Zarówno KDE jak i OpenOffice.org, z którego wywodzi się LibreOffice, znajdują się już na liście projektów chronionych przez OIN, są więc szanse, że ich przyłączenie się do organizacji to gest symboliczny.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)