Klasyczne Skype wraca na Windowsa – nie chcemy aplikacji uniwersalnych?

Klasyczne Skype wraca na Windowsa – nie chcemy aplikacji uniwersalnych?

23.03.2018 14:00, aktual.: 23.03.2018 14:12

W lutym odkrytow Skype bardzo groźną lukę w zabezpieczeniach, pozwalającąna zdalny atak i uruchomienie kodu z najwyższymi uprawnieniamisystemowymi. Microsoft zamiast naprawić klasyczną wersjępopularnego komunikatora, zamiótł go pod dywan – wersja 7.40zniknęła z Sieci wkróte po tym, jak kod exploita zostałupubliczniony. W zamian mieliśmy korzystać z webowego Skype wwersji na framework Electron (na Windows 7 i 8.1) lub Skype jakoaplikacji uniwersalnej (na Windows 10). Użytkownicy nie bylizachwyceni, dając w komentarzach firmie odczuć, o ile lepsze jestklasyczne oprogramowanie win32 od tych nowomodnych, uniwersalnych iwebowych wynalazków. Dla tych wszystkich niezachwyconych mamy dobrąwiadomość: klasyczne Skype wraca, oznaczone numerkiem 7.41.

Pod wieloma względami te nowomodne wersje Skype nie dorównująklasycznemu klientowi. Możliwość otworzenia wielu okien,zaawansowane powiadomienia, możliwość zarządzania konfiguracjąsprzętową, wygodne zarządzanie listą kontaktów… właściwietrudno powiedzieć, co jest przewagą klienta uniwersalnego czyelektronowego, poza tym deklarowanym bezpieczeństwem imultiplatformowością. Nic więc dziwnego, że wycofanie Skype 7.40po odkryciu w nim luki spotkało się z ostrą krytyką.

W tym tygodniu po cichu poinformowanoo wydaniu wersji 7.41, wspieranej oficjalnie na systemach Windows 7 inowszych. Został on udostępniony na oficjalnej stronie pobieraniakomunikatora. Ukryto go oczywiście jak tylko się da, jest na samymdole rozwijanej listy jako Pobierz klasyczną wersję Skype’a. Cociekawe, ta klasyczna wersja nie jest w ogóle wyświetlana dopobrania na systemach linuksowych czy macOS-ie – aby czasem niktnie chciał jej uruchamiać przez Wine?

Obraz

Wersja ta oczywiście jest już odporna na exploit użyty do ataku na Skype 7.40, Microsoft przepisał większość kodu instalatora programu.

Osoby zainteresowane korzystaniem z klasycznego Skype powinnypamiętać, że należy wcześniej odinstalować elektronowego Skype8.x (z Windowsa 7/8.1) lub uniwersalnego Skype 10.x (z Windowsa 10).W teorii te różne wersje mogą współistnieć, ale za każdymrazem gdy nowsze Skype zostanie zaktualizowane, zdeinstalowanazostanie obecna w systemie wersja 7.x.

Aktualną wersję Skype Classic znajdziecie w naszej bazieoprogramowania na Windowsa. Oby pozostała wspierana przez Microsoft jak najdłużej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)