Kluczyki są zbędne. Wystarczy smartfon, by pożyczyć komuś nowego Mercedesa

Kluczyki są zbędne. Wystarczy smartfon, by pożyczyć komuś nowego Mercedesa

24.04.2018 15:38, aktual.: 24.04.2018 17:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kompaktowe samochody raczej nie kojarzą się z najnowszą techniką, która zarezerwowana jest dla topowych limuzyn. Postanowił to jednak zmienić Mercedes, który wyposażył nową klasę A w najnowsze rozwiązania, które nie są jeszcze dostępne w droższych modelach. Na pokładzie znajdziemy asystenta głosowego, sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość.

Obraz

Mercedes klasy E z pewnością jest nowoczesnym samochodem, ale już jego wnętrze stało się trochę przestarzałe na tle nowej klasy A. Zastosowane zostały dwa duże ekrany, w tym jeden wyparł tradycyjne analogowe wskaźniki. Wyświetlacze są dotykowe, ale system infotainment można również obsługiwać płytką dotykową umieszczoną na środkowym tunelu. Płyta zapewnia informację zwrotną – każde przyjęcie polecenia jest wyczuwalne na palcach.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

System MBUX można obsługiwać również z wykorzystaniem głosu. Producent postawił na własnego asystenta głosowego. Wywołuje się go przyciskiem lub po wypowiedzeniu hasła Hey Mercedes. Można spytać samochód o aktualną pogodę, poprosić o wyznaczenie trasy czy powiedzieć, że jest nam gorąco, aby obniżył temperaturę. Asystent wspiera język polski. Z ciekawostek warto wspomnieć o angielskiej wersji asystenta, który na prośbę o opowiedzenie dowcipu, stwierdza, że jest bardzo mu przykro, ale miał niemieckich inżynierów.

Oba ekrany można oczywiście konfigurować, wybierając jakie informacje mają zostać wyświetlone. Do sterowania ekranem ze wskaźnikami służą przyciski na kierownicy. Na ekranie można m.in. wyświetlić pełną mapę nawigacji. Nawigacja ponadto otrzymała kamerę wspierającą rozszerzoną rzeczywistość. Na rejestrowany obraz z przodu samochodu nakładane są wirtualne obiekty, np. strzałki pokazujące, którą drogą powinniśmy pojechać. Uzyskany efekt kojarzy się ze strzałkami z gier wyścigowych, które wskazywały przebieg toru.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Sztuczna inteligencja uczy się zachowań kierowcy – zna drogę do jego domu, a także jego przyzwyczajenia. Potrafi pamiętać ulubione utwory użytkownika, wybierając odpowiednią stację radiową. Dzięki poznaniu lokalizacji miejsca pracy, może automatycznie zaproponować nową trasę, jeśli na zwykłej jest korek.

Nowa klasa A została także wyposażona w zaawansowane systemy wspomagające kierowcę. Potrafi oczywiście zaparkować, trzymać się wyznaczonych pasów na drodze, a także zachowywać odległość od poprzedzającego pojazdu (działa do 210 km/h). Ponadto podczas korzystania z nawigacji (mapy HERE), Mercedes sam zwolni przed np. rondem, aby można było je pokonać bez dotykania pedału gazu czy hamulca.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Usługi Mercedesa pozwalają na dostarczenie informacji o korkach w czasie rzeczywistym, które mogą być nanoszone na nawigację. System dostarcza również informacji o wolnych parkingach, lokalizacjach stacji paliwowych wraz z cenami paliw oraz może łączyć się z mobilną aplikacją Mercedes Me.

Obraz
Obraz

Nowa funkcja umożliwia wygodne dzielenie się Mercedesem klasy A ze znajomymi. Usługa opiera się na wykorzystaniu smartfonu i aplikacji mobilnej. Z poziomu aplikacji Mercedes me Car Sharing App można ustalić nowych użytkowników, którzy będą mieli dostęp do pojazdu. Znajomi mogą także wysyłać prośbę o udostępnienie klasy A w wyznaczonym terminie. Daty rezerwacji zapisywane są we wspólnym kalendarzu. Do otworzenia samochodu wykorzystywany jest smartfon z aplikacją, kluczyk musi tylko wcześniej znaleźć się w środku Mercedesa. .

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)