Kolejna wersja dokumentu ACTA wyciekła do Internetu

Kolejna wersja dokumentu ACTA wyciekła do Internetu

15.07.2010 16:07, aktualizacja: 15.07.2010 17:24

Działania komisji odpowiedzialnej za ACTA są tak przejrzyste, że opinia publiczna o zmianach w dokumencie dowiaduje się z nieoficjalnych przecieków. Kolejna wersja ustawy antypirackiej (plik PDF) przedostała się do Internetu.

Komisja Europejska opublikowała jak dotąd jedyną oficjalną wersję porozumienia antypirackiego ACTA - w kwietniu, po ósmej rundzie negocjacji. Stało się to dzięki naciskom Parlamentu Europejskiego. Wprawdzie kolejne informacje na temat prac miały być przekazywane opinii publicznej, to jednak mimo zapewnień nic się nie zmieniło. Dokument z najnowszymi zmianami wyciekł do Internetu tylko dzięki pomocy anonimowego pracownika PE. Usunięto z niego kontrowersyjny zapis tzw. „prawa trzech ostrzeżeń”. Ma ono umożliwić odcinanie osób nielegalnie ściągających pliki z Internetu.

Kolejna runda negocjacji odbędzie się w Waszyngtonie. Później zajmie się nimi Parlament. Jeśli porozumienie ACTA zostanie zatwierdzone, będzie obowiązywać w Australii, Japonii, Kanadzie, Korei, Meksyku, Maroku, Nowej Zelandii, Singapurze, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Unii Europejskiej. Porozumienie jest szeroko krytykowane - między innymi za możliwe ograniczanie podstawowych wolności człowieka, a także fakt, że negocjacje toczą się w wąskiej grupie podmiotów i mają "tajny charakter". Ostatnio przeciwko ACTA wypowiadali się Free Software Foundation i Richard Stallman, znany aktywista ruchu wolnego oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)