Kolejne problemy prawne Google Books

23.03.2011 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański sąd zablokował umowę między firmą Google a organizacją Authors Guild w sprawie usługi Google Books. Dawałaby ona zbyt duże prawa do zarządzania elektronicznymi książkami, czytamy w uzasadnieniu.

Google ma kłopoty ze swoją usługą praktycznie od jej powstania. Ostatnio ucichły nieco protesty, w dużej mierze z powodu uruchomienia przez firmę e-sklepu z elektronicznymi książkami. Google jednak nie porzucił idei skopiowania do Sieci jak największej liczby księgozbiorów. W zeszłym roku firma zawarła umowę z organizacją Authors Guild zrzeszającą pisarzy. W zamian za 125 mln dolarów rocznie Google miał otrzymać prawo do kopiowania ogromnej liczby książek. Co więcej, bez wymogu zgody poszczególnych ich autorów.

Sąd uznał, że jest to niezgodne z prawem i zablokował umowę. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że mimo iż idea digitalizacji książek przyniesie korzyść wielu internautom, to jednak w obecnej formie umowa między Authors Guild i Google’em jest nie do przyjęcia. Firmie z Mountain View udało się jak dotąd umieścić w swoich zbiorach około 12 mln tytułów, spośród których wiele objętych jest nadal prawami autorskimi. Google nie podjął jeszcze decyzji, jaka będzie jego reakcja na wyrok. Przedstawiciele organizacji zrzeszającej pisarzy liczą, że uda się zmienić umowę, tak aby odpowiadała wymaganiom prawnym.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)