Komisja Europejska szykuje kolejną karę dla Google. Na tapecie serwis AdSense

Komisja Europejska szykuje kolejną karę dla Google. Na tapecie serwis AdSense

KE przygotowuje kolejną karę dla Google
KE przygotowuje kolejną karę dla Google
Oskar Ziomek
19.01.2019 09:55

Komisja Europejska po raz kolejny bierze na warsztat firmę Google i jest gotowa zdecydować o następnej (możliwe, iż rekordowej) karze. Tym razem na tapet trafił serwis AdSense, który pozwala twórcom w internecie umieszczać na swoich witrynach reklamy, by zarabiać na ich wyświetlaniu. Jak podaje serwis Bloomberg powołując się na anonimowe źródła, w nadchodzących tygodniach Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej, ma ogłosić wysokość kary.

Jak wynika z dostarczonych informacji, zarzuty będą najprawdopodobniej dotyczyć nieuczciwego podejścia do kontraktów. Ponieważ sytuacja analizowana jest pod kątem konkurencji, można przypuszczać, iż Komisja sprawdza, czy Google nie próbuje sztucznie ograniczać liczby kontraktów z konkurencyjnymi podmiotami, stosując nieuzasadnione wymagania.

Google AdSense: serwis pozwalający zarządzać reklamami na stronach wydawców.
Google AdSense: serwis pozwalający zarządzać reklamami na stronach wydawców.

Warto przypomnieć, że jeśli kara faktycznie zostanie nałożona, nie będzie to pierwszy taki przypadek w ostatnich latach. Komisja Europejska od dłuższego czasu przygląda się produktom i usługom Google'a, doszukując się w sposobie zarządzania nimi działań typowych dla nieuczciwej konkurencji. Kary są liczone w miliardach. Przykładem może być sprawa dotycząca monopolistycznych praktyk w Androidzie, za które w ubiegłym roku nałożono na Google karę w wysokości ponad 4 miliardów euro.

Wcześniej Komisja przyglądała się także innym produktom i usługom. W 2017 roku zdecydowano o karze za nieuczciwe pozycjonowanie wyników w wyszukiwarce Google, a grzywna w wysokości prawie 2,5 miliarda euro była tylko częścią konsekwencji. W przytaczanym przypadku Google został także zobowiązany do zmiany algorytmów indeksujących i oceniających strony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)