Komisja Europejska umorzyła śledztwo w sprawie Apple

Komisja Europejska umorzyła śledztwo w sprawie Apple

27.09.2010 15:12

Komisja Europejska umorzyła śledztwo w sprawie praktyk monopolistycznych, o które oskarżana była firma Apple. Chodziło blokowanie dostępu narzędzi firm trzecich do aplikacji tworzonych na potrzeby sklepu App Store.

Na początku miesiąca informowaliśmy, że Apple zmienił umowę deweloperską, umożliwiając producentom aplikacji korzystanie z narzędzi firm trzecich. Programiści mogą już używać między innymi programów Adobe do tworzenia aplikacji na potrzeby sklepu App Store. Kontrowersyjny zapis w umowie deweloperskiej, z którego niedawno zrezygnował Apple, był powodem zarzutów ze strony zarówno władz, jak i organizacji pozarządowych. Oprócz Komisji Europejskiej sprawą interesowała się także amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC). Jak poinformował Joaquín Almunia z Komisji, sprawa została właśnie zamknięta.

Oświadczenie Komisji Europejskiej chwalące postępowanie Apple może świadczyć, że firma wprowadziła zmiany w umowie deweloperskiej pod naciskiem tego typu instytucji. Interesujący jest też fakt, że nie odniesiono się do blokady Flasha w systemie iOS. Apple nadal twierdzi, że technologia firmy Adobe nie będzie miała dostępu do jego urządzeń. Z kolei producent Flasha zachwala jego możliwości względem alternatywnego standardu HTML5. Tym samym spór z między obiema korporacjami będzie zapewne ciągnął się jeszcze przez długi czas.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)