Koniec darmowych aktualizacji. Gigant podjął decyzję

Koniec darmowych aktualizacji. Gigant podjął decyzję

Skrót do ustawień w Windows 11
Skrót do ustawień w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Norbert Garbarek
29.09.2023 12:44, aktualizacja: 29.09.2023 13:54

Microsoft nie pozwala już na bezpłatną aktualizację systemów operacyjnych Windows 7 i 8 do nowszych wersji Windows 10 i 11. Oznacza to, że nie będzie już można kupić klucza do aktywacji starszego systemu, aby zaktualizować go do nowego.

Jak czytamy na portalu Thurrott, "Microsoft po cichu ogłosił, że zaprzestaje wspierania bezpłatnych aktualizacji do Windows 10 lub 11". Jak czytamy dalej, gigant z Redmond początkowo oferował darmowe aktualizacje do Windowsa 10 do 29 lipca 2016 r. Ostatecznie jednak zainstalowanie nowszego systemu operacyjnego było możliwe aż do dzisiaj. Użytkownicy mogli zupełnie za darmo zaktualizować Windowsa 7 i 8 nawet do wersji 11.

Koniec aktualizacji Windowsa za darmo

Wyłączenie możliwości darmowej aktualizacji systemu operacyjnego sygnowanego logotypem Microsoftu dotyczy starszych wersji Windowsa, czyli 7 i 8. Pierwszy z nich, "siódemka" została wydana w październiku 2009 r., "ósemka" natomiast pojawiła się na rynku trzy lata później, w 2012 r.

Oba systemy nie cieszą się dziś dużym zainteresowaniem, czego dowodzą statystyki przedstawiane przez portal Stat Counter. Wynika z nich, że w ujęciu globalnym, z Windowsa 7 korzysta dziś ok. 3,5 proc. użytkowników, natomiast kolejne jego wydanie jest zainstalowane tylko na 0,3 proc. komputerów na świecie. Najpopularniejszym Windowsem jest natomiast poprzednia wersja oznaczona liczbą 10 – korzysta z niego ok. 72 proc. użytkowników. Drugim wyborem jest natomiast Windows 11 z wynikiem ok. 23 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednocześnie przypominamy, że w ostatnich dniach pojawiła się jesienna aktualizacja Windows 11 ("Windows 11 Fall Update" lub "Windows 11 Moment 4"). Wprowadza ona odświeżonego Outlooka, ale też kilka nowości w aplikacjach Paint (funkcje AI), Zdjęcia, Wycinanie i Notatnik. Aby przeprowadzić aktualizację, należy upewnić się, że korzystacie z wersji Windowsa 11 oznaczonej jako 22H2. Cały proces instalowania nowej wersji systemu przeprowadzisz w ustawieniach.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (277)