Koniec ze smartfonami na przejściach dla pieszych. Zmiany wchodzą w życie od czerwca

Koniec ze smartfonami na przejściach dla pieszych. Zmiany wchodzą w życie od czerwca

fot. WP.pl
fot. WP.pl
Arkadiusz Stando
11.03.2021 09:39

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Oprócz szeregu zmian dla kierowców, pojawił się w niej zapis zakazujący korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych.

Kategoryczny zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych nie jest do końca sprecyzowany. Mundurowi będą egzekwować prawo szczególnie w przypadku, gdy pieszy będzie czytać czy pisać SMS-wy. Jak możemy się domyślać, w praktyce chodzi o każde spojrzenie na telefon czy smartfon. O sprawie informowaliśmy już w styczniu.

Co więcej, ustawa wprowadza nie tylko zakaz używania telefonów komórkowych, ale też innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową. Ustawodawcy wzięli więc pod uwagę problem zagapionych w telefony i inne urządzenia pieszych, ale chyba zapomnieli o innej ważnej rzeczy. Przechodnie często korzystają także z zestawów słuchawkowych, które również wpływają w negatywny sposób na percepcję. We wcześniejszej zapowiedzi poinformowano, że według badań słuchawki nie stanowią takiego zagrożenia, jak telefony.

Jaka kara czeka pieszego? Aktualnie przepisy nie precyzują o jakiej kwocie jest mowa. Jednak biorąc pod uwagę inne mandaty związane ze złamaniem przepisów ruchu drogowego, kara mogłaby wynosić od 50 do 100 złotych. To jednak tylko domysły i nie należy się nimi jeszcze sugerować. Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" wchodzi w życie od 1 czerwca 2021 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (235)