Kopiowanie plików na własny użytek w końcu legalne w Wielkiej Brytanii

21.12.2012 15:25, aktual.: 21.12.2012 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rewolucja cyfrowa zmusza rządy z całego świata do zmiany praw dotyczących dystrybucji treści nie od dziś. Organy ustawodawcze radzą sobie z tym raz lepiej, raz gorzej. Ciekawa propozycja została wysunięta w Wielkiej Brytanii.

W zeszłym roku raport na temat systemu własności intelektualnej i systemu praw autorskich przeprowadzony przez niezależnych ekspertów, w tym profesora Iana Hargreavesa, od którego nazwiska pochodzi nazwa dokumentu, wykazał, jak bardzo w tyle za postępem technologicznym jest brytyjskie prawo, i że może być w niektórych przypadkach niesprawiedliwe. W odpowiedzi Vince Cable z partii Liberalni Demokraci przedstawił propozycję zmian i w efekcie brytyjski rząd wprowadzi zmiany w kluczowych prawach.

Obraz

Przede wszystkim, w Wielkiej Brytanii w końcu będzie można legalnie wykonać na własny użytek kopię kupionych materiałów multimedialnych — bez obaw Brytyjczycy będą więc mogli skopiować sobie muzykę z płyty na odtwarzacz przenośny, jeśli tylko będą ją nadal wykorzystywać w zakresie dozwolonym przez prawa autorskie. W szkołach będzie można korzystać z materiałów objętych prawami autorskimi w ramach lekcji, będzie również możliwe kopiowanie materiałów zbieranych do badań naukowych. Rozluźni się ponadto prawo dotyczące cytowania źródeł. Zasady te wciąż jednak będą dość restrykcyjne w porównaniu do, powiedzmy, amerykańskich.

W Polsce zgodnie z art. 23 ust 1 i 2 prawa autorskiego można wykonać dla siebie kopię materiałów, a także pożyczyć egzemplarz komuś z rodziny lub osobie, z którą utrzymujemy bliskie kontakty. Znajomi nie mogą już jednak wykonać kopii i zachować jej dla siebie. Polskie prawo autorskie zostawia nawet furtkę na wypadek konieczności obchodzenia zabezpieczeń technicznych, co jest legalne, o ile nie zamierzamy łamać innych zapisów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)