Korzystałeś z chomikuj.pl? Możesz otrzymać wezwanie do zapłaty

Korzystałeś z chomikuj.pl? Możesz otrzymać wezwanie do zapłaty

Korzystałeś z chomikuj.pl? Możesz otrzymać wezwanie do zapłaty
25.08.2014 12:06, aktualizacja: 25.08.2014 18:26

Kancelaria adwokacka Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia wysyła do internautów wezwania do zapłaty za rzekome umieszczenie przez nich filmów na Chomikuj.pl. W jednym z takich pism proponowana kwota ugody to 3 tys. złotych.

Już po raz kolejny jedna z kancelarii adwokackich w Polsce postanowiła wypowiedzieć wojnę piratom i ukarać internautów za rzekome naruszenie praw autorskich. Tym razem wezwania mogą otrzymać użytkownicy chomikuj.pl, nawet ci, którzy z tego serwisu korzystali tylko biernie, nie udostępniając żadnych nieodpowiednich plików.

350111579385391041

Jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl udostępnił kopię pisma, którą otrzymał od kancelarii adwokackiej Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia. Wynika z niej, że ten użytkownik naruszył prawa do filmów w serwisie chomikuj.pl. W związku z tym wzywany jest do zapłacenia odszkodowania w wysokości 3 tysięcy złotych. W tym wezwaniu znajduje się też tabelka z listą filmów o łącznej wartości 185 tysięcy złotych, do których prawa rzekomo naruszono. Użytkownik wspomina, że korzystał z chomikuj.pl, ale był użytkownikiem biernym, czyli nie wrzucał żadnych plików.

Nie wiemy ile takich pism zostało wysłanych, pracownik kancelarii poinformował tylko, że pisma zostały wysłane tylko do tych osób, które rzekomo również naruszyły prawa do materiałów umieszczanych w serwisie chomikuj.pl. Dodał też, że dane odbiorców pism zostały pozyskane z akt postępowania karnego. Niestety jak wynika z dokumentów opublikowanych w serwisie Wykop.pl, pismo mogło trafić do osób niewinnych, co zdarza się przy copyright trollingu.

Nie jest to pierwsza spawa tego typu. Na początku lipca pisaliśmy o tym, że niemiecka firma baseprotect Gmbh postanawiała wezwać naprawdę sporą grupę polskich internautów do zapłaty za naruszenie praw autorskich takich filmów jak Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, Obława, Być jak Kazimierz Deyna, Last minute i Drogówka. Niestety okazuje się, że w najbliższym czasie podobnych spraw możemy spodziewać się jeszcze więcej i kolejni adwokaci w Polsce będą chcieli w ten sposób walczyć z piractwem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (243)