Krótki test Prido i7 pro: Kamerka samochodowa z optyką Sony Starvis, WiFi i 1080p60

Krótki test Prido i7 pro: Kamerka samochodowa z optyką Sony Starvis, WiFi i 1080p60

Kamerka Prido i7 pro jest estetyczna, dobrze wykonana i ma niezłe parametry
Kamerka Prido i7 pro jest estetyczna, dobrze wykonana i ma niezłe parametry
16.01.2020 21:50, aktualizacja: 14.05.2020 22:28

Przyznam, że ze sporą dozą niecierpliwości czekałem na test modelu Prido i7 pro, który swoimi parametrami obiecuje wiele. W sumie na papierze wyczytamy to, co moglibyśmy oczekiwać od kamerki samochodowej wysokiej klasy czyli nagrywanie w rozdzielczości FullHD i w 60 klatkach na sekundę. Tak, ten drugi parametr jest szczególnie ważny podczas nagrań nocnych. A jak urządzenie sprawdziło się w praktyce?

W skrócie: Z czym mamy do czynienia?

W chwili obecnej Prido i7 pro to topowy model kamerki samochodowej w ofercie tej firmy. Oprócz tego mamy testowany jakiś czas temu podstawowy model Prido i5 oraz pośredni, Prido i7. Najwyższy model z dodatkiem „pro” w nazwie oferuje to, co powinna oferować każda kamerka ze średniej półki cenowej. Spoglądając na parametry, trudno się do czegokolwiek doczepić, ale do rzeczy.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W wielkim skrócie, kamerka Prido i7 pro jest w stanie nagrywać obraz w rozdzielczości 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę. Jeśli nie zależy nam na płynności i możliwości odczytywania każdej klatki z większą ostrością, możemy przestawić kamerkę w tryb działania 2K, czyli w rozdzielczości 1440p, ale już z prędkością nagrywania 30 klatek na sekundę. Możliwość wyboru trybu pracy to ogromna zaleta. W większości kamerek mamy do wyboru tryb 1080p lub 720p ze stałą prędkością nagrywania 30 klatek na sekundę. W dobrych warunkach oświetleniowych nie ma problemu z odczytaniem np. tablic rejestracyjnych po zatrzymaniu odtwarzania nagranego materiału, ale po zmroku jest to już praktycznie niemożliwe.

357220451833237583
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Urządzenie wyposażono w sensor optyczny Sony STARVIS IMX291, 6-cio warstwową soczewkę szklaną oraz obiektyw o jasności f/2.0. Kąt widzenia to standardowe 150 stopni, nie zabrakło wbudowanego mikrofonu oraz niewielkiej baterii o pojemności 320 mAh, która wystarczy, aby nagrać materiał np. po uderzeniu w auto na parkingu nawet bez źródła energii. Wyświetlacz ma przekątną 2,7 cala, jest czytelny, choć jego rozdzielczość nie jest najwyższych lotów. Obsługa kart nawet o pojemności 256 GB pozwoli na nagranie wielu godzin materiału. Ciekawostką jest moduł łączności WiFi, dzięki czemu możemy połączyć się z kamerką za pomocą smartfona i w wygodny sposób przeglądać nagrania.

Jakość nagrań, czyli jak to wygląda w praktyce?

Nieźle, choć nie idealnie! Rzecz jasna nagrania są o wiele bardziej płynne i łatwiej jest wychwycić wyraźny, ostry obraz po zatrzymaniu odtwarzania. Nagrania w ciągu dnia są bez zarzutu, podobnie jak nagrania podczas deszczu i złej pogody. Niestety równie bywa z nagraniami nocnymi, choć jest na pewno lepiej w porównaniu do kamerek nagrywających 1080p30 jak np. Navitel R300 GPS.

Test Prido i7 pro - nagranie dzień nr 1

Test Prido i7 pro - nagranie dzień (deszcz)

Nagranie w ciągu dnia, ale podczas lekkiego deszczu i z pochmurnym niebem nie wykazało problemów. Wręcz przeciwnie, nie było żadnych refleksów świetlnych i flary od słońca. Na szczęście padający na szybę deszcz nie wpływa na jakość obrazu.

Test Prido i7 pro - nagranie nocne nr 1

Podgląd obrazu i sterowanie kamerką za pomocą smartfona

Moduł łączności WiFi to wbrew pozorom bardzo przydatna opcja i sposób na sterowanie wszystkimi funkcjami kamerki z poziomu smartfona. Docenią to przede wszystkim właściciele duży aut, w których montaż kamerki np. za lusterkiem sprawia, że tracą do niej dostęp. Poza tym umieszczenie kamerki w miejscu, z którego ma najlepszy widok na drogę, dzięki WiFi, nie ogranicza jej funkcjonalności, bowiem pogląd obrazu i wszystkie funkcje możemy mieć na ekranie smartfona.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Działa to świetnie i sprawia, że nie musimy gmerać pod podsufitką i sięgać do kamerki np. podczas jazdy lub gdy chcemy obejrzeć nagranie. Wystarczy połączyć się z siecią generowaną przez Prido i7 pro, a wszystko zostanie wyświetlone za pośrednictwem dedykowanej, prostej aplikacji.

Podsumowanie

Prido i7 pro to naprawdę dobra kamerka samochodowa, której nie brakuje praktycznie niczego i oprócz słabej ostrości w nocy, nie ma większych wad. Trochę szkoda, że mimo zastosowania dobrego sensora optycznego z możliwością nagrywania 1080p60, nie udało się uzyskać lepszego obrazu podczas nagrywania nocą. Poza tym obraz nagrywany w nieco lepszych warunkach oświetleniowych nie budzi zastrzeżeń, jakość urządzenia jest bardzo dobra, a moduł WiFi znacząco ułatwia korzystanie ze wszystkich funkcji.

Plusy
 • Nagrywanie w FullHD i 60 klatek na sekundę
 • Możliwość wyboru nagrywania w 1440p30
 • Bardzo dobra jakość wykonania
 • Przydatny moduł WiFi
 • Bardzo dobra jakość obrazu w dzień i przy słabej pogodzie...
Minusy
 • ...ale nocą nadal obraz bywa nieostry

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)