Laptopy z nowymi procesorami AMD opóźnione. Kiedy będzie można je kupić?

Laptopy z procesorami AMD.
Laptopy z procesorami AMD.
Źródło zdjęć: © AMD
Paweł Maziarz

03.05.2023 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Laptopy z procesorami AMD Ryzen 7040HS miały pojawić się już w marcu, ale ciągle czekamy na ich dostępność w sprzedaży. Producent zdradził kiedy możemy się ich spodziewać w sklepach.

AMD na początku roku zapowiedziało całą gamę nowych procesorów Ryzen do tegorocznych laptopów. Wśród zaprezentowanych modeli pojawiły się układy Ryzen 7040 (nazwa kodowa Phoenix), czyli całkowicie nowe jednostki, które trafią do nowoczesnych laptopów dla graczy oraz konstrukcji dla twórców treści.

Układy Ryzen 7040 zostały wykonane w 4-nananometrowym procesie litograficznym. Jednostki oferują maksymalnie 8 rdzeni/16 wątków Zen 4. Oprócz tego przewidziano dwukanałowy kontroler pamięci DDR5-5600/LPDDR5x-7500, zintegrowaną grafikę na bazie architektury RDNA 3 maksymalnie z 12 blokami CU oraz specjalny chip wspomagający sztuczną inteligencję.

AMD oficjalnie wspomina tylko o wersjach H i HS dla większych laptopów (współczynnik TDP jest tutaj konfigurowany w zakresie 35 – 54 W), ale przecieki zebrane przez redakcję VideoCardz wskazują na plany wydania także niskonapięciowych jednostek U (o współczynniku TDP 15 – 28 W).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy pojawią się laptopy z procesorami Ryzen 7040?

Producent początkowo zapowiadał, że pierwsze laptopy z procesorami Ryzen 7040HS pojawią się już w marcu. Później komunikowano, że termin został przesunięty na kwiecień. Jest początek maja, a laptopów jak nie było, tak nie ma.

Specyfikacja procesorów AMD Ryzen 7040HS.
Specyfikacja procesorów AMD Ryzen 7040HS.© AMD

Serwis Tom’s Hardware postanowił o to dopytać producenta. Jak się okazuje, kwietniowy termin wcale nie dotyczył dostępności laptopów w sklepach.

- Zaczęliśmy zwiększać produkcję procesorów z serii Ryzen 7040. Nasi partnerzy OEM rozpoczęli dostawę takich systemów, głównie z modelami 7040HS, więc w najbliższych tygodniach powinny one trafić do sklepów. Wysyłki rozpoczęliśmy w ubiegłym kwartale i takie konstrukcje powinny być dostępne w ciągu najbliższych kilku tygodni - powiedział jeden z pracowników AMD.

Wygląda więc na to, że pierwsze laptopy z nowymi procesorami AMD Ryzen 7040 pojawią się dopiero w maju. Początkowo mają być to konstrukcje z układami w wersji 7040HS.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)