Larry Page: Facebook kiepsko robi swoje produkty, Apple wymyśla za mało nowości

Larry Page: Facebook kiepsko robi swoje produkty, Apple wymyśla za mało nowości

18.01.2013 14:18

Larry Page, współtwórca używanego przez wyszukiwarkę Google algorytmu PageRank, znany jest z tego, że podczas gdy konkurencja ulepsza produkty o 10%, on chce ulepszać własne 10 razy. Astro Teller, który nadzoruje pracę Google X, powiedział kiedyś, że gdyby przyniósł do biura Page'a w pełni funkcjonalną maszynę czasu i podłączył ją do gniazdka, współzałożyciel Google'a nie chciał by jej od razu przetestować. Zamiast tego zapyta, czy da się zrobić taką maszynę bez kabla, a najlepiej bez zasilania. Sam Page rzadko rozmawia z mediami, ale ostatnio udzielił wywiadu The Wired.

W przeciwieństwie do konkurencji, Google nierzadko pakuje się w projekty z zewnątrz wyglądające na szalone, co przyprawia inwestorów o ból głowy. Zdaniem Page'a, to jest właśnie właściwy sposób na życie dla firmy, która ma ogromne zasoby pieniężne i zatrudnia wiele wybitnych jednostek. „Przyrostowa” innowacyjność jest, jego zdaniem, potrzebna, ale raz na kilka lat po prostu trzeba zrobić coś zupełnie nowego. Sztuką jest właśnie wymyślanie tych szalonych rzeczy. Można powiedzieć, że Apple robi bardzo, bardzo mało takich rzeczy i dobrze na tym wychodzi. Ale mnie to nie satysfakcjonuje — powiedział Page, po czym dodał, że jest jeszcze ogromne pole dla innowacji podnoszących jakość życia. Google okupuje, według niego, 0,1% tej przestrzeni, do spółki z innymi zajmują może 1%, a reszta pozostaje niezbadana.

Obraz

Page twierdzi, że jeszcze nic ciekawego nie powstało tylko z konkurowania. Jednak w przypadku serwisów społecznościowych to stwierdzenie może nie znaleźć pokrycia w rzeczywistości. Sporo możliwości Google+ zostało już skopiowanych przez konkurencję, więc chyba Google jest na dobrej drodze. Z drugiej strony, jest to jeden z niewielu obszarów, gdzie konkurencja rzeczywiście motywuje nawet firmę Page'a do wychodzenia przed szereg. On sam uważa jednak, że do sukcesu Google+ wcale nie jest potrzebna sromotna porażka innej firmy, bo Google+ to coś innego. Facebook, jego zdaniem, źle robi swoje produkty, ale nie wskazał konkretów.

Page mówił jeszcze o Androidzie, iOS i Mapach (jego zdaniem blokowanie aplikacji na pewnych platformach to krok wstecz i hamowanie innowacji), SOPA (kiedy Google zaczynał działalność, trwała dyskusja, czy aby tworzenie kopii pliku na potrzeby wyszukiwarki internetowej nie jest pogwałceniem praw autorskich) i Motoroli (zasugerował, że za kilka lat upuszczone telefony nie będą się tłuc).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)