Łatwiejsze zrzuty ekranu w Google Chrome. Nowa funkcja w Android 12

Google Chrome
Google Chrome
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

17.08.2021 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Chrome pozwoli na łatwiejsze wykonywanie zrzutów ekranu. Jedną z nowości, które pojawią się w wersji systemu operacyjnego Android 12 będą przewijane screenshoty. Narzędzie to pozwoli na wykonanie zrzutu całej przeglądanej strony.

Google Chrome umożliwi wykonywanie przewijanych zrzutów ekranu na urządzeniach z zainstalowanym systemem Android 12. Podejście Google do tematu jest zgoła inne niż w przypadku innych producentów decydujących się na implementację tego typu funkcji. Z tego względu nie będzie ona prawdopodobnie działać we wszystkich aplikacjach dostępnych na 12. odsłonę Androida.

Google nie chciało stosować tej samej metody do tworzenia przewijanych zrzutów ekranu, co inni producenci oprogramowania. W wielu przypadkach tworzenie takich screenshotów polega na automatycznym przewijaniu w dół podczas tworzenia kolejnych zrzutów ekranu. To rozwiązanie jest skuteczne, ale w niektórych przypadkach może dawać niezadowalające efekty.

Rozwiązanie, które ma pojawić się w Android 12 będzie bazować na bloku konstrukcyjnym "Views", wykorzystywanym do budowy aplikacji przeznaczonych na smartfony z tym systemem. Ma to zapewnić szybsze wykonywanie zrzutów ekranu, a jednocześnie zadbać o ich jakość.

Google zaleca, by programiści, których aplikacje nie wykorzystają z "Views", wdrożyli ScrollCapture API, co pozwoli na wykonywanie przewijanych zrzutów ekranu. W ten sposób nowa funkcja ma zostać wdrożona także do przeglądarki Chrome.

Nowa funkcja nie zadziała wszędzie

Programiści alarmują, że nowa funkcja nie działa na wszystkich stronach. Obecnie nie jest możliwe korzystanie z niej na AMP. Zwracają też uwagę, że nowa funkcja nie działać odpowiednio na stronach, na których znajduje się wiele sekcji przewijania. Możliwe jednak, że w przyszłości Google rozwiąże ten problem, jeszcze przed umieszczeniem funkcji w przeglądarce Chrome.

Kiedy funkcja zostanie przygotowana, trafi najpierw do wersji testowej przeglądarki, czyli Canary. Po około 4 tygodniach od tego momentu można się spodziewać implementacji przewijanych zrzutów ekranu w Google Chrome.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)