Chrome na Androida jako dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Uniemożliwi nieautoryzowane logowanie na konto Google

Chrome na Androida jako dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Uniemożliwi nieautoryzowane logowanie na konto Google
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Karolina Kowasz

02.08.2021 06:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwustopniowe uwierzytelnianie stanowi dodatkowe zabezpieczenie danych użytkowników. Z tego powodu wiele firm i instytucji, w tym także Google, zachęca do jego uruchomienia na wszelkich kontach, nie tylko tych w banku.

Google doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że tego rodzaju powinno być jak najłatwiejsze w korzystaniu, aby zachęcić użytkowników do jego uruchomienia. Z tego powodu postanowiło wyjść im na przeciw i wykorzystać przeglądarkę Chrome na urządzeniach mobilnych do zatwierdzania logowania na innych urządzeniach.

Dwie metody do wyboru

Zgodnie z informacjami 9to5Google, po wprowadzeniu loginu i hasła użytkownicy, którzy mają włączoną funkcję 2FA/2SV na swoim koncie Google, potwierdzą próbę logowania za pomocą jednego z nowych sposobów. Pierwszym z nich są powiadomienia, w których użytkownik będzie mógł potwierdzić, że to on loguje się do innego urządzenia bądź odrzucić próbę zalogowania się jako nieznaną.

Drugą możliwością będzie skonfigurowanie smartfonu jako klucza bezpieczeństwa. W przypadku tej metody wystarczyć będzie długie naciśnięcie przycisku głośności aby potwierdzić próbę zalogowania się.

Bezpieczeństwo niczym w banku

Pomysł nie jest niczym nowym. Już od dawna niektóre banki wymagają zatwierdzania logowania czy wykonywania przelewów na desktopach za pomocą potwierdzenia ich w aplikacji mobilnej. Widać jednak, że Google postanowiło jednak nieco ułatwić użytkownikom korzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania.

Zdaniem 9to5Google, druga metoda jest bardziej rygorystyczna i lepiej naśladuje klucz bezpieczeństwa USB-C/A. Wynika to z faktu, że do potwierdzenia urządzenia wykorzystuje Bluetooth. Ten zaś służy do komunikacji między telefonem a komputerem w celu potwierdzenia próby logowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)