Chrome na Androida jako dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Uniemożliwi nieautoryzowane logowanie na konto Google

Chrome na Androida jako dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Uniemożliwi nieautoryzowane logowanie na konto Google

Chrome na Androida jako dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Uniemożliwi nieautoryzowane logowanie na konto Google
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Karolina Kowasz
02.08.2021 06:45

Dwustopniowe uwierzytelnianie stanowi dodatkowe zabezpieczenie danych użytkowników. Z tego powodu wiele firm i instytucji, w tym także Google, zachęca do jego uruchomienia na wszelkich kontach, nie tylko tych w banku.

Google doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że tego rodzaju powinno być jak najłatwiejsze w korzystaniu, aby zachęcić użytkowników do jego uruchomienia. Z tego powodu postanowiło wyjść im na przeciw i wykorzystać przeglądarkę Chrome na urządzeniach mobilnych do zatwierdzania logowania na innych urządzeniach.

Dwie metody do wyboru

Zgodnie z informacjami 9to5Google, po wprowadzeniu loginu i hasła użytkownicy, którzy mają włączoną funkcję 2FA/2SV na swoim koncie Google, potwierdzą próbę logowania za pomocą jednego z nowych sposobów. Pierwszym z nich są powiadomienia, w których użytkownik będzie mógł potwierdzić, że to on loguje się do innego urządzenia bądź odrzucić próbę zalogowania się jako nieznaną.

Drugą możliwością będzie skonfigurowanie smartfonu jako klucza bezpieczeństwa. W przypadku tej metody wystarczyć będzie długie naciśnięcie przycisku głośności aby potwierdzić próbę zalogowania się.

Bezpieczeństwo niczym w banku

Pomysł nie jest niczym nowym. Już od dawna niektóre banki wymagają zatwierdzania logowania czy wykonywania przelewów na desktopach za pomocą potwierdzenia ich w aplikacji mobilnej. Widać jednak, że Google postanowiło jednak nieco ułatwić użytkownikom korzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania.

Zdaniem 9to5Google, druga metoda jest bardziej rygorystyczna i lepiej naśladuje klucz bezpieczeństwa USB-C/A. Wynika to z faktu, że do potwierdzenia urządzenia wykorzystuje Bluetooth. Ten zaś służy do komunikacji między telefonem a komputerem w celu potwierdzenia próby logowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)