Lenovo nie blokuje innych niż Windows systemów. Po prostu zablokowało tryb AHCI

Strona głównaLenovo nie blokuje innych niż Windows systemów. Po prostu zablokowało tryb AHCI
22.09.2016 23:22
Lenovo nie blokuje innych niż Windows systemów. Po prostu zablokowało tryb AHCI

Nie miejcie wątpliwości – Microsoft wciąż kocha Linuksa.Może niekoniecznie na ultrabookach Lenovo, ale na pewno w tym, żeLinuksa nie zainstalujecie na niektórych komputerach, któreopatrzono certyfikatem Signature Edition nie ma złej woliMicrosoftu. To tylko kwestia sterowników. Do tego sprowadza sięoficjalne stanowisko firmy z Redmond w głośnejsprawie z ultrabookami Lenovo.

Oficjalne stanowisko Lenovo to prawdziwa łasica. Nie, nieblokujemy Linuksa na naszych komputerach, nie podpisaliśmy też zMicrosoftem żadnej umowy w tej sprawie. Ale…

Aby zwiększyć wydajność systemu, Lenovo jest liderem branży w stosowaniu RAID w niektórych konfiguracjach dysków SSD. Nieblokujemy celowo klientom możliwości instalowania innych systemówoperacyjnych na naszych urządzeniach i jesteśmy w pełnizaangażowani w zapewnienie linuksowych certyfikatów i przewodnikówinstalacji dla licznejrodziny produktów. Niewspierane modele muszą polegać nadostawcach systemów linuksowych, którzy wydadzą nowe jądro isterowniki wspierające takie funkcje jak RAID na SSD.

Trudno tu się dopatrzeć złej woli – w końcu takisoftware’owy RAID przyniesie odczuwalny wzrost wydajności systemu,a dla zdecydowanej większości klientów brak wsparcia dla Linuksanie stanowi żadnego problemu. Kilka osób robiących burzę naforach to problem bardziej wizerunkowy, niż marketingowy.

A co na to sam Microsoft? Także i Redmond wystosowało oficjalnejoświadczenie. Przypomniało, że użytkownicy mogą zainstalowaćdowolny system operacyjny, jeśli mają do tego odpowiedniesterowniki. Lenovo po prostu zastosowało RAID na SSD, do któregolinuksowych sterowników nie ma – to nie wiąże się w żadensposób z Microsoft Signature Edition.

Zauważcie jedną rzecz: w żaden sposób nie ustosunkowano siętu do tego, że w UEFI/BIOS-ie tych ultrabooków na stałe ustawionokontroler pamięci masowej w tryb RAID, usunięto opcję przełączeniatego z powrotem w standardowy tryb AHCI, który byłby wspieranyprzez Linuksa. Warto zauważyć, że na takich komputerach niezainstalujemy też na nowo czystego Windowsa 10 – trzeba byłowstrzyknąć w nośnik instalacyjny sterowniki do RapidStorage Technology Intela, albo po prostu ręcznie zmodyfikowaćustawieniafirmware, według Intela powinno być to możliwe.

Sporo roboty, by odblokować tryb AHCI dla kontrolera dysków
Sporo roboty, by odblokować tryb AHCI dla kontrolera dysków

Być może jednak i to Lenovo zdołało zablokować? Udało sięnam trafić w sieci na przykład udanego odblokowaniaultrabooka Lenovo Yoga. Właściciel aby zainstalować Fedorę,posunął się do ręcznego flashowania czipu z firmware. Zabawa tojednak raczej dla doświadczonych elektroników.

Pozostaje nam tylko obserwować rynek, czy aby czasem wprzyszłości nie pojawi się więcej takich „zoptymalizowanych”komputerów, w których trybu AHCI już nie włączymy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (221)