Lineage OS gotów do startu – alternatywny Android trafi na ponad 80 urządzeń

Lineage OS gotów do startu – alternatywny Android trafi na ponad 80 urządzeń

Lineage OS gotów do startu – alternatywny Android trafi na ponad 80 urządzeń
22.01.2017 20:44, aktualizacja: 23.01.2017 08:49

Aktualizacja Już pojawiły się pierwsze oficjalne kompilacje nightly dla urządzeń Google (Nexus 5X i 6P), Nextbita (Robin) i Xiaomi (Redmi 1S). Znajdziecie je na stronie download.lineageos.org.

Droga od Cyanogenmoda do wolnego i niezależnego Lineage OS-aokazała się szybsza i prostsza, niż ktokolwiek się spodziewał.Już dosłownie za chwileczkę powinniśmy dostać pierwsze gotowekompilacje tej odmiany Androida: wszystkie niezbędne do tego serweryi usługi działająpoprawnie. Sam system został też nieźle dopieszczony – dotej pory nieoficjalne buildy pobrało i zainstalowało ponad 50tysięcy osób. Jest więc na co czekać, tym bardziej, że pierwszeobrazy będą dostępne na przynajmniej 80 różnych urządzeń.

Oficjalny debiut LineageOS-a nie oznacza odesłania na emeryturę starszych urządzeń zLollipopem. Wsparcia w wersji 14.1 należy spodziewać się dlasprzętu, na którym działał Android Marshmallow oraz Nougat,wygląda jednak na to, że pojawią się też oficjalne kompilacjeLineage OS 13, na bazie cyanogenmoda 13 – oferowane jakoeksperymentalne.

Domyślnie deweloperzy projektu chcą wypuszczać nowe wersjesystemu co tydzień. Przygotowane obrazy będą pozbawione roota,jeśli jednak ktoś zechce zbudować sobie własny obraz z rootem,wystarczy wyeksportować wcześniej jedno ustawienie. Reszta poradzisobie, instalując roota za pomocą narzędzia recovery z paczki zip– tak samo, jak instaluje się np. aplikacje Google.

Gwarancją tego, że zbudowane obrazy Lineage OS-a będąpochodziły z oficjalnego projektu i będą pozbawione„niespodzianek” ma być kryptograficzna kontrola – wszystkiebędą podpisane prywatnym kluczem, będzie je można sprawdzićjednympoleceniem. Oficjalny portalz obrazami jest jeszcze pusty, ale to już kwestia godzin, kiedykompilacje zostaną udostępnione.

Przejściu na nowy system pomóc mają specjalne, migracyjnekompilacje – przez następne dwa miesiące oferowane będą oboknormalnych wydań. Będzie można je zainstalować na telefonach zcyanogenmodem 13 lub 14.1, z zachowaniem wszystkich swoich danychoraz ustawień. Z takiego właśnie migracyjnego obrazu będzie możnapóźniej przejść na normalne kompilacje Lineage OS-a.

Najbliższe miesiące pokażą, czy deweloperom Lineage OS-a udasię ponownie rozpalić zainteresowanie alternatywnym firmware naAndroida. Ostatnio bowiem coraz więcej osób, które jeszcze kilkalat wcześniej śledziły pilnie postępy prac na forachxda-developers, dziś rezygnuje ze zmiany dostarczonego przezproducenta oprogramowania.

W miarę bowiem jak Android staje się coraz lepszym, corazbardziej dojrzałym systemem, potrzeba posiadania innego ROM-u znika.Przewagi, z których słynęły alternatywne projekty, takie jakprecyzyjna kontrola uprawnień, lepsza wielozadaniowość, czy lepszytuning zarządzania energią, dziś dostajemy na dzień dobry znowymi smartfonami. Oczywiście trudno sądzić, by kiedykolwiekoferowane przez producentów Androidy były w stanie zapewnić poziomkonfigurowalności zbliżony do tego, co znajdziemy w Lineage OS-ie,Paranoid Androidzie czy Ressurection Remiksie. Czy jednak ZwykłyHobbysta potrzebuje takiego poziomu konfigurowalności?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)