Linus Torvalds zamknął wczoraj prace nad Linuksem 3.17. Mimo żetowarzysząca temu wiadomośćna liście dyskusyjnej linux-kernel jest raczej oszczędna w słowach,to wydanie przynosi sporo zmian, przydatnych zarówno dladesktopowych użytkowników Linuksa, jak i tych, którzy wykorzystujągo w sprzęcie wbudowanym, mobilnym i na serwerach. Zapraszamy dozapoznania się z najważniejszymi nowościami.

bESGJWHV

Jądro 3.17 to sporo istotnych zmian dla ludzi, którzy naLinuksie grają. Przede wszystkim sporo zmian wprowadzonow module HID, który w pełni obsługuje teraz pady Dualshock 3(Sixaxis) od Sony, znane przede wszystkim z PS3. Dodano też wsparciedla pada z Xboksa One, niestety jednak bez obsługi wibracji.Korzystający z otwartego sterownika Radeon DRM posiadacze nowychkart od AMD z serii R9 290 mogą się wreszcie cieszyćsprzętową akceleracją grafiki, podobno z zadowalającąwydajnością. Działa też zarządzanie energią na kolejnychprocesorach graficznych. Sporo zmian pojawiłosię też w sterowniku nouveau dla GeForce – ale wciąż dogrania raczej nie ma sensu go stosować.

350126474029918145

Dużo pracy wykonanow dziedzinie zarządzania energią i obsługi interfejsu ACPI.Aktualizacja przynosi wsparcie ACPI 5.1, ułatwiającego zarządzaniekonfiguracjami urządzeń. Ulepszenia dotknęły też mechanizmuskalowania częstotliwości zegarów oraz hibernacji – dziękiwykorzystaniu skompresowanych drzew trie do przechowywania mappamięci znacznemu przyspieszeniu uległ proces wybudzania komputera.

bESGJWHX

Warto też wspomnieć o ulepszonym wsparciudla tabletów graficznych Wacoma (są teraz traktowane jako normalneurządzenia HID, możliwe są połączenia po Bluetooth) i obsłudzesensora upadku w laptopach Toshiba – pozwala on na bezpiecznewyłączenie twardego dysku, jeśli akurat laptop spada na ziemię.Pojawiły się też w 3.17 sterowniki dla zintegrowanego dźwięku wintelowych czipach Braswell, czyli następców Bay Trail na rynkunajtańszych PC. Zadowoleni mogą być też użytkownicy komputerkówz tanimi czipsetami ARM, nowe jądro w pełni wspiera RockchipaRK3288 i AllWinnera A23.

Profesjonaliści docenią w nowej wersji Linuksa wsparciedla Xen EFI – można jądro to uruchamiać w domenie zerowej tegohiperwizora przez UEFI. Zaakceptowano sporo łatek dla hiperwizoraKVM na procesorach x86, dodających m.in. zagnieżdżanie maszynwirtualnych i optymalizacje dla starszych procesorów. Samsungdostarczyłulepszenia dla swojego przyjaznego dla pamięci flash NAND systemuplików F2FS, pojawiłysię też kolejne łatki dla XFS – najwyraźniej autorzy tegosystemu nie chcą ustąpić twórcom BTRFS w wyścigu do bycianastępnym domyślnym linuksowym systemem plików. 3.17 to takżedebiut mechanizmu memfd, który pozwala na szybkie przekazywaniewiadomości po szynie KDBUS, czyli implementacji D-Bus bezpośredniow jądrze. Samego KDBUS możemy się spodziewać w jądrze 3.19.

Prace nad jądrem 3.18 zaczną się niebawem, po zakończeniutegorocznego LinuxCon EU. Można się spodziewać w nim m.in.wsparcia dla wykorzystywanego w niektórych dystrybucjach typu Livesystemu plików OverlayFS,jak i sporych ulepszeń sterowników graficznych. Póki co, jeślichcecie sprawdzić nowe jądro w Ubuntu, to gotowe obrazy możnaznaleźćw PPA – polecamy szczególnie jądra lowlatency.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (135)
bESGJWIT