Loteria Szczepionkowa: taki SMS nie oznacza wygranej. Nie daj się nabrać

Loteria Szczepionkowa: taki SMS nie oznacza wygranej. Nie daj się nabrać

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
24.08.2021 14:33

Loteria Narodowego Programu Szczepień trwa, a zwycięzcy są informowani o nagrodach drogą SMS-ową. Trzeba być jednak czujnym, bo ktoś podszywa się pod organizatora i sugeruje wygraną, w rzeczywistości chcąc ukraść pieniądze od nieświadomej ofiary.

O problemie fałszywych SMS-ów "od organizatora" Loterii Narodowego Programu Szczepień informuje na Facebooku CERT Polska. Jak się okazuje, do Polaków trafiają wiadomości, w których nadawca deklaruje wygraną 1000 złotych w loterii (niewykluczone, że istnieją także inne warianty treści) i aby odebrać nagrodę, zachęca do odwiedzenia strony, do której link znajduje się w treści.

Docelowa strona to spreparowany serwis płatności PayU, gdzie pod pretekstem potwierdzenia danych, rzekomy zwycięzca nagrody ma dokonać płatności na symboliczną złotówkę. W rzeczywistości jedynie przekaże dane logowania do bankowości lub karty płatniczej wprost w ręce oszustów, którzy następnie wykorzystają je, by ukraść pieniądze z konta bankowego ofiary. To analogiczne działanie jak choćby w przypadku oszustw "na OLX".

Po otrzymaniu SMS-a dotyczącego Loterii Narodowego Programu Szczepień, warto więc dokładnie przyjrzeć się jego treści i nie klikać w żadne podejrzane linki. Listy zwycięzców są także dostępne na stronie rządowej, co pozwala w efekcie potwierdzić, czy otrzymana wiadomość SMS jest autentyczna.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)