Plasma Active One - orzeł wylądował

Dziewiątego października 2011 światło dzienne ujrzało zwieńczenie kilkumiesięcznych prac deweloperów KDE. O czym mowa? Chodzi tu oczywiście o Plasma Active (teraz z dopiskiem One). Jest to pierwsze publiczne wydanie przeznaczone dla szerszego grona odbiorców. O nowym interfejsie przeznaczonym na ekrany dotykowe, pisałem już kilkakrotnie. Pozwolę sobie jednak streścić kilka podstawowych założeń nowego, innowacyjnego interfejsu (a podobno open source przestało być innowacyjne?):

- szybki i wizualnie atrakcyjny interfejs wymagający niewielkich zasobów

- oferujący szerokie możliwości dostosowania, modularność oraz wspierający wiele urządzeń

- interfejs dostosowujący się do działań użytkownika

Do podstawowych elementów kluczowych możemy zaliczyć:

Activities w uproszczeniu są to obszary robocze do których możemy dodawać wszelki zasoby takie jak zdjęcia, zakładki, kontakty, aplikacje, aplety plasmy. Jest to centralne miejsce całego interfejsu. Możemy posiadać niekończenie wiele "działań", miedzy którymi możemy się bez problemu przełączać.

Górny pasek czyli tzw obszar Peek&Launch umożliwiający uruchamianie i przełączanie się pomiędzy zainstalowanymi programami.

Active Apps zbiór starannie wyselekcjonowanych aplikacji integrujących się z interfejsem i bezproblemowo działających na ekranie dotykowym.

Share-Like-Connect inteligentny system dodawania i dzielenia się różnymi materiałami, począwszy od zdjęć, muzyki, a na kontaktach skończywszy.

Całość w akcji:
http://www.youtube.com/watch?v=5l6R2HSKKRE&feature=related

Więcej informacji:
http://kde.org/announcements/plasma-active-one/
http://plasma-active.org/