Plasma Active: Quick

W moim poprzednim wpisie (Plasma Active - nowy interfejs twórców KDE) opisałem ogólną koncepcję nowego interfejsu tworzonego przez deweloperów plasmy. Dzisiaj chciałbym sie skupić na jednym z jego podstawowych elementów - Plasma Quick

Plasma teraz

Każdy kto choć miał przelotną styczność z KDE widział jego zewnętrzny "przejaw" czyli pulpit plasmy oraz jego elementy. W zasadzie wszystkie częsci pulpitu KDE to właśnie plasmoidy. A co najważniejsze każdy z tych elementów, możemy niemal dowolnie zmieniać, przesuwać, czy zastąpić czymś innym. To wszystko decyduje o niemal nieograniczonych możliwościach dostosowania do własnych potrzeb. Coś o czym pozostałe środowiska mogą tylko pomarzyć.

Obecnie mamy dostępnych setki rożnego rodzaju plasmodiów, napiasnych przy pomocy różnorodnych języków programowania, począwszy od qt (c++) a na pythonie czy rubym skończywszy. Jednak co jest najciekawsze, elementy plasmy dostosowują się do urządzenia na którym działają w myśl zasady jeden pakiet - wiele interfejsów.

Plasma Quick

Plasma Quick ma na celu rozwinięcie i ulepszenie dotychczasowej koncepcji. Ma ją przede wszystkim cechować:

Wydajność

Stabilność

Możliwość użycia na wielu urządzeniach

Innowacyjny interfejs użytkownika

Elementem końcowym ma być plasma 2

Prosto do celu z Quick

Wraz z wersją KDE 4.6 plasma zyskała możliwość tworzenia nowych elementów za pomocą Qt Quick. Quick jest do ogólna nazwa dla QML. W skrócie jest to skryptowy język programowania, wykorzystujący możliwości Qt, którego głównym celem jest tworzenie atrakcyjnych wizualnie interfejsów użytkownika. Co najważniejsze ma być szybko, łatwo i wydajnie. Ile z tego to tylko marketingowa zagrywka a ile prawda, nie mnie oceniać. Jedno jest pewne deweloperzy plasmy chcą go wykorzystać w swoim projekcie.

Nudna robota

Aby osiągnąć założone cele w 100% wszystkie elementy plasmy muszą zostać przepisane przy użyciu QML. Jednak nie nastąpi to z dnia na dziej dlatego w okresie przejściowym będziemy mieli pewien mix elementów. Co jednak najważniejsze zarówno stare plasmoidy jak i nowe napisane w QML mogą koegzystować ze sobą niemal w sposób transparentny dla użytkownika. Dlatego unikniemy sytuacji z przejścia z KDE 3 na KDE 4, gdzie cały proces był co najmniej burzliwy.

No dobra a co będzie miał z tego typowy użytkownik PC ?

Ano może być tylko lepiej, skoro głównym celem deweloperów są urządzenia mobilne, jasnym jest, że całość będzie musiała działać płynnie, a przy okazji być atrakcyjna wizualnie.

Więcej informacji
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-quick.html