Tajniki KDE – Plasma

Szukasz innowacyjnego, a zarazem świetnie wyglądającego interfejsu? Jesteś osobą która ceni znajome kąty i nic nie zmienia, a może wolisz dostosować pulpit do własnych potrzeb? Jeśli tak, to zapraszam do przeczytania tego krótkiego tekstu. Dla przypomnienia, wpis ten jest niejako kontynuacją poprzedniego, w którym opisuję „Tajniki KDE - Pulpit ”. Ok tajniki to zbyt dużo powiedziane, szczególnie dla „starych wyjadaczy”. Niemniej dla większości czytelników, KDE czy też plasma to bardzo abstrakcyjne pojęcia. Poprzednio skupiłem się na omówieniu „układów” pulpitów jakie są dostępne w KDE. Dziś „pod lupę” idzie interfejs, który te pulpity buduje.

Słowo klucz "Plasma"

Plasma, bo o niej mowa to domyślna powłoka lub jak kto woli przestrzeń robocza. Zapewne niektórzy kojarzą gadżety z Windows 7 czy widżety z MacOS. O ile w konkurencyjnych systemach/środowiskach są to proste i mało przydatne dodatki do pulpitu, o tyle w powłoce plasmy spełniają one rolę podstawowych elementów interfejsu. Czasami spotykam się z komentarzami osób używających KDE, w stylu:

Ja tam żadnych plasmoidów/widzetów nie używam

To tylko pokazuje jak głęboka jest integracja samych plasmoidów z pulpitem. Plasmoidy są tak kluczowym składnikiem interfejsu, że wile osób nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Dodajmy do tego, że owe elementy można swobodnie przemieszczać i ustawiać. Na poniższym zrzucie mamy standardowy panel wraz z kilkoma apletemi plasmy tj. menu uruchamiania programów, ikony programów, menedżer zadań, tacka systemowa, zegar.

Te same elementy przeniesione z panelu na pulpit

Dorzućmy do tego możliwość dodawania wielu paneli do pulpitu i może zrobić się całkiem tłoczno

Powyższy zrzut ekranu ma uświadomić jak wiele kombinacji można w ten sposób uzyskać. To, że twórcy wybrali jako domyślny, układ z panelem na dole o niczym nie świadczy. Równie dobrze może być to lewa strona ehm (Unity), góra, (GNOME 2) czy inny, wedle życzenia.

Nowe aplety plasmy można dodawać po wybraniu opcji „Dodaj elementy interfejsu” Możemy wybierać z kilkunastu domyślnie zainstalowanych czy z kilkuset dostępnych do pobrania z Internetu.

Wraz z KDE 4.9 przejdzie ono mały lifting.

W bliżej nieokreślonej przyszłości opiszę również kilka co ciekawszych plasmoidów/apletów plasmy/widżetów