Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tajniki KDE – Plasma

Szukasz innowacyjnego, a zarazem świetnie wyglądającego interfejsu? Jesteś osobą która ceni znajome kąty i nic nie zmienia, a może wolisz dostosować pulpit do własnych potrzeb? Jeśli tak, to zapraszam do przeczytania tego krótkiego tekstu. Dla przypomnienia, wpis ten jest niejako kontynuacją poprzedniego, w którym opisuję „Tajniki KDE - Pulpit”. Ok tajniki to zbyt dużo powiedziane, szczególnie dla „starych wyjadaczy”. Niemniej dla większości czytelników, KDE czy też plasma to bardzo abstrakcyjne pojęcia. Poprzednio skupiłem się na omówieniu „układów” pulpitów jakie są dostępne w KDE. Dziś „pod lupę” idzie interfejs, który te pulpity buduje.

Słowo klucz "Plasma"

Plasma, bo o niej mowa to domyślna powłoka lub jak kto woli przestrzeń robocza. Zapewne niektórzy kojarzą gadżety z Windows 7 czy widżety z MacOS. O ile w konkurencyjnych systemach/środowiskach są to proste i mało przydatne dodatki do pulpitu, o tyle w powłoce plasmy spełniają one rolę podstawowych elementów interfejsu. Czasami spotykam się z komentarzami osób używających KDE, w stylu:

Ja tam żadnych plasmoidów/widzetów nie używam

To tylko pokazuje jak głęboka jest integracja samych plasmoidów z pulpitem. Plasmoidy są tak kluczowym składnikiem interfejsu, że wile osób nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Dodajmy do tego, że owe elementy można swobodnie przemieszczać i ustawiać. Na poniższym zrzucie mamy standardowy panel wraz z kilkoma apletemi plasmy tj. menu uruchamiania programów, ikony programów, menedżer zadań, tacka systemowa, zegar.

Te same elementy przeniesione z panelu na pulpit

Dorzućmy do tego możliwość dodawania wielu paneli do pulpitu i może zrobić się całkiem tłoczno

Powyższy zrzut ekranu ma uświadomić jak wiele kombinacji można w ten sposób uzyskać. To, że twórcy wybrali jako domyślny, układ z panelem na dole o niczym nie świadczy. Równie dobrze może być to lewa strona ehm (Unity), góra, (GNOME 2) czy inny, wedle życzenia.

Nowe aplety plasmy można dodawać po wybraniu opcji „Dodaj elementy interfejsu” Możemy wybierać z kilkunastu domyślnie zainstalowanych czy z kilkuset dostępnych do pobrania z Internetu.

Wraz z KDE 4.9 przejdzie ono mały lifting.

W bliżej nieokreślonej przyszłości opiszę również kilka co ciekawszych plasmoidów/apletów plasmy/widżetów 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
Druedain   14 #1 19.01.2012 22:04

Temat został pogłaskany. Poczekam aż zacznie pisać o tajnikach…

  #2 20.01.2012 05:27

@Druedain - "Temat został pogłaskany. Poczekam aż zacznie pisać o tajnikach…"

Jak znam Łukasza to ironizuje w kierunku osób, które wszem i wobec ogłaszają jakie te KDE jest trudne i nie warte uwagi w stosunku do arcyłatwego GS czy Unity. Seria ma zapewne pokazać, że to co wydaje się wielu zbyt skomplikowane jest w rzeczywistości bardzo proste i podobne do innych pulpitów.

Mała uwaga do autora: w zasadzie sama "Plasma" nie jest powłoką tylko frameworkiem do konstrukcji takiej powłoki. Powłoką można natomiast nazwać Plasma Desktop, Plasma Netbook, czy Plasma Active, które powstały właśnie przy pomocy narzędzi Plasmy (panel, plasmoidy, pulpit), czyli przy pomocy frameworka.

Unikałbym także nazywania plasmoidów widgetami/widżetami. Widety to raczej elementy okna (suwaki, przyciski, checkboksy itp.). Mają je też plasmoidy.

  #3 20.01.2012 08:15

przydałoby się coś o nepomuku, akonadi - jak można te części KDE wykorzystać na codzień. niby ma być prostsze wyszukiwanie ale szczerze mówiąc nie udało mi się po zmianach w dolphinie znaleźć żadnego z szukanych plików. Wolę szukać tradycyjnym sposobem jak np w Krusaderze.

  #4 20.01.2012 09:31

Plazma to także dodatkowa powłoka dla netbooków oraz wersja przenaczona na tablety: http://kdefamily.pl/index.php/blogstrefa/43-nowoci-kde-sc/125-plasma-active-one-

lucas__   13 #5 20.01.2012 11:28

@Druedain
Tak jak napisał GregKoval, seria ma zainteresować i zachęcić do używania samego KDE. Jeśli szukasz kursu tworzenia apletów plasmy, to niestety ponad moje możliwości ;) Ja piszę z perspektywy zwykłego użytkownika, dla zwykłego użytkownika.

@GregKoval
Słuszna uwaga, z tym, że staram się podążać oficjalnym nazewnictwem w KDE. Dla przykładu w "Ustawieniach pulpitu" masz do wyboru "układy". Podobnie jest w przypadku wyrazu widget, gdzie menu do dodawania i wyszukiwania apletów plasmy to "widget explorer" :)

@jureko
Być może o nepomuku coś napiszę bo słyszałem o nim ostatnio kilka pozytywnych opinii. Co do akonadi to jak dla mnie jest to nieudany eksperyment.

@aquarius779
http://www.dobreprogramy.pl/lucas__/Tajniki-KDE-Pulpit,29429.html

Druedain   14 #6 20.01.2012 14:11

@lucas__ Nie do końca to miałem na myśli. Chodzi o to, że np. ostatnim razem opisałeś rodzaje dostępnych pulpitów, ale dopiero z czyjegoś komentarza dowiedziałem się o siatce pulpitu i potędze tego rozwiązania… A jeśli chcesz trafić do ludzi głoszących, że Unity jest łatwe W ODRÓŻNIENIU do KDE, to nazwa trochę może odstraszyć. Sugeruje też ona, że będziesz pisał o tajnikach :( A tu grzyb… Powiem szczerze, że aż mnie korci by samemu coś skrobnąć, bo co chwila odkrywam jakiś super patent, o którym nigdzie nie czytałem i nigdzie nie słyszałem.

lucas__   13 #7 20.01.2012 18:33

@Druedain
"Chodzi o to, że np. ostatnim razem opisałeś rodzaje dostępnych pulpitów, ale dopiero z czyjegoś komentarza dowiedziałem się o siatce pulpitu i potędze tego rozwiązania…"

To witaj w klubie ;)

"(...)to nazwa trochę może odstraszyć. Sugeruje też ona, że będziesz pisał o tajnikach :( A tu grzyb…"
Wszelkie propozycje mile widziane

"Powiem szczerze, że aż mnie korci by samemu coś skrobnąć, bo co chwila odkrywam jakiś super patent, o którym nigdzie nie czytałem i nigdzie nie słyszałem."

Jestem jak najbardziej na tak :) Sam się z chęcią dowiem czegoś nowego...

  #8 23.01.2012 12:28

Instalując Linuksa z pulpitem KDE najlepiej zrobić to od podstaw. Zainstalować system z płyty netinstall a następnie konfiguracja X11 pod posiadany komputer. Po tych czynnościach wystarczy kliknąć na kde-standard lub full, odchaczyć to co niepotrzebne i mamy efekty pulpitu jak się patrzy. Stabilność systemu zagwarantowana.