macOS 10.15 Catalina już jest. Znajdziesz go w App Store na Macu

macOS 10.15 Catalina już jest. Znajdziesz go w App Store na Macu

macOS 10.15 Catalina już stabilny. Znajdziesz go w App Store na Macu
macOS 10.15 Catalina już stabilny. Znajdziesz go w App Store na Macu
07.10.2019 20:11

macOS 10.5 Catalina jest już dostępny w App Store. By zaktualizować system na swoim Macu, musisz jedynie ściągnąć instalator ze sklepu i uruchomić go po pobraniu. Aktualizacja jest zupełnie darmowa.

macOS Catalina – jak zainstaować?

Instalacja nowej wersji systemu jest banalnie prosta. Wystarczy znaleźć nowy system w sklepie i kliknąć „zainstaluj”. Pobrany zostanie mały instalator, który przeprowadzi cię przez cały proces aktualizacji.

Obraz

Instalator przystąpi do pobierania obrazu systemu. Do ściągnięcia jest sporo – ponad 8 GB. Proces aktualizacji będzie wymagał drugie tyle. Upewnij się więc, że masz dostatecznie dużo miejsca na dysku. Na wszelki wypadek zrób kopię zapasową swoich danych.

W chwili pisania artykułu (poniedziałek, około 20:00) serwery firmy Apple nie są w najlepszej kondycji. Pobieranie obrazu systemu zajmuje o wiele dłużej, niż powinno. Myślę, że warto poczekać z aktualizacją do jutra. Trzeba pamiętać, że komputery Mac są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych, a tam dopiero zaczyna się dzień roboczy.

macOS Catalina – na jakim Macu działa?

Wymagania systemu macOS Catalina nie są wygórowane. Podobnie jak system iOS 13, nowy macOS można zainstalować na dość starych urządzeniach. Na liście są komputery:

  • MacBook: 2015 i nowsze
  • MacBook Pro: 2012 i nowsze
  • MacBook Air: 2012 i nowsze
  • Mac Mini: 2012 i nowsze
  • iMac: 2012 i nowsze
  • iMac Pro: 2017 i nowsze
  • Mac Pro: 2013 i nowsze, o ile mają kartę graficzną spełniającą wymagania API Metal

Nowy system dostały nawet 7-letnie komputery.

macOS Catalina – co nowego?

macOS 10.15 Catalina wprowadza kilka interesujących nowości. Z systemu znikł program iTunes – kombajn multimedialny został rozłożony na kilka prostszych aplikacji. Moim zdaniem warto zainteresować się w szczególności aplikacją TV – można w niej kupować lub pożyczać filmy, zupełnie jakby były to płyty DVD. Od 1 listopada będzie w niej dostępny także abonament Apple TV+.

Apple TV na macOS Catalina
Apple TV na macOS Catalina

Ponadto korzystając z App Store na Macu, możesz skorzystać z abonamentu Apple Arcade. Gry dostępne w abonamencie zostały opisane, usługę możesz testować przez miesiąc za darmo. Gry będą dostępne także na innych twoich urządzeniach Apple, łącznie z Apple TV.

App Store z grami oznaczonymi jako część Apple Arcade
App Store z grami oznaczonymi jako część Apple Arcade

Niezwykle interesujący jest nowy system znajdowania urządzeń. Aplikacja Lokalizator wskaże położenie każdego sprzętu z jabłkiem, przypisanego do twojego konta. Co ważne, urządzenia te nie muszą być połączone z internetem. Jego lokalizację mogą przekazać inne urządzenia Apple w okolicy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)