Mapy Google na Ukrainie bez informacji o ruchu - by utrudnić atak

Mapy Google w dobie konfliktu na Ukrainie
Mapy Google w dobie konfliktu na Ukrainie
Źródło zdjęć: © Mapy Google, dobreprogramy
Oskar Ziomek

28.02.2022 06:37, aktual.: 28.02.2022 07:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google zdecydował o wyłączeniu w Mapach Google warstwy z informacjami o natężeniu ruchu na drogach i w obiektach na Ukrainie w trybie przeglądania mapy. Nawigacja działa dalej bez zmian i uwzględnia informacje o korkach.

Brak informacji o natężeniu ruchu to w praktyce wyłączenie warstwy o tej samej nazwie. Jak ustalił serwis CNN, takie działanie Google'a ma pomóc Ukraińcom, a zmiana została wprowadzona po konsultacjach z rządzącymi na miejscu. Łatwo sobie wyobrazić, że informacje o ruchu mogły być wykorzystywane przez obydwie strony konfliktu, ale to dla strony rosyjskiej mogły stanowić źródło informacji mające dramatyczne skutki.

Wyłączenie w Mapach informacji o ruchu na ulicach Ukrainy to nie wszystko. Google wyłączył także funkcję informowania o zatłoczeniu w miejscach publicznie dostępnych. Podobnie jak w przypadku informacji o korkach na drogach, Google wykorzystuje tu dane analityczne ze smartfonów i na ich podstawie wylicza, ilu użytkowników znajduje się w danym obiekcie. Te informacje także mogły być wykorzystywane przez atakujących.

Warto zwrócić uwagę, że dane o ruchu drogowym w Mapach Google pozwoliły na początku konfliktu zlokalizować kolumny wojskowe. Te same dane - wówczas jeszcze publicznie dostępne dla każdego - otworzyły też drogę do szeregu spekulacji i potencjalnie dezinformacyjnych komunikatów ze strony mediów i prasy. Jak podaje CNN, decyzja Google'a siłą rzeczy ma pomóc walczyć także z tym aspektem problemu.

Wyłączone informacje o ruchu w Mapach Google na terenie Ukrainy
Wyłączone informacje o ruchu w Mapach Google na terenie Ukrainy

Informacje o ruchu drogowym w Mapach Google można włączać lub wyłączać (zarówno na komputerach w przeglądarkach, jak i w smartfonach) z poziomu menu tzw. warstw. W ten sam sposób można też przełączyć mapę na widok satelitarny lub uwzględniający ukształtowanie terenu. Oczywiście próba włączenia warstwy natężenia ruchu nie przynosi obecnie efektu na obszarze Ukrainy.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie