Mapy Google pokażą panoramiczne zdjęcia z Ukrainy. Projekt pomoże ocenić zniszczenia

Mapy Google pokażą panoramiczne zdjęcia z Ukrainy. Projekt pomoże ocenić zniszczenia

Mapy Google pomogą zobrazować zniszczenia w Ukrainie.
Mapy Google pomogą zobrazować zniszczenia w Ukrainie.
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
08.04.2022 11:31, aktualizacja: 08.04.2022 13:27

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy wraz z ekspertami z Google rozpoczęło projekt digitalizacji skutków inwazji Rosji na Ukrainę. Celem jest udokumentowanie zniszczeń dokonanych przez rosyjskie wojska w ukraińskich miastach i wsiach, jak poinformował za pośrednictwem Telegrama Igor Bondarenko, Wiceminister Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Ten projekt rozpoczął się w wyzwolonym mieście Irpin. Kilka zespołów rozpoczyna pracę w tym samym czasie. Chcemy objąć w jak największym stopniu wszystkie miasta, które doświadczyły największych zniszczeń, co z pewnością należy odnotować. Informacje te zostaną opublikowane w Mapach Google i udostępnione publicznie. Cały świat powinien zobaczyć, jak wcześniej wyglądały nasze miasta i co zrobił z nimi agresor – podkreślił Bondarenko.

Mapy Google pokażą zniszczenia w Ukrainie

Pierwsze panoramiczne zdjęcia pokazujące skutki "specjalnej operacji wojskowej" Rosji w Ukrainie powinny ukazać się w Mapach Google w przyszłym tygodniu. Dzięki obrazom przedstawiającym zniszczone budynki i ulice będzie można porównać, jak Irpin wyglądał przed atakiem, a jak wygląda po wizycie okupantów. W taki sam sposób zostaną przedstawione inne miasta i wsie zniszczone przez Rosjan.

Efekty projektu będą publicznie dostępne w Mapach Google. Zdjęcia pozwolą mieszkańcom Ukrainy pozyskać obiektywne informacje o miejscu, w którym zamieszkiwali oraz o stanie posiadanych przez nich nieruchomości. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy dodało, że powstanie osobny serwis, dedykowany służbom porządkowym oraz ratownikom. Zgromadzone w nim dane pomogą w koordynacji działań oraz rejestrowaniu zniszczeń w określonych regionach.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie