Mapy Google – uwaga na spam. Nowa próba ataku na użytkowników popularnej aplikacji

Mapy Google – uwaga na spam. Nowa próba ataku na użytkowników popularnej aplikacji

Użytkownicy Map Google skarżą się na spam w aplikacji. (depositphotos)
Użytkownicy Map Google skarżą się na spam w aplikacji. (depositphotos)
07.12.2018 11:59

Z pewnością znaczna większość internautów spotkała się ze spamem w wiadomościach e-mail i komunikatami na stronach internetowych, informującymi o wygranym BMW, iPhonie czy dużej sumie pieniędzy. Zdążyliśmy przywyczaić się do tych fałszywych wiadomości. Jednakże, ostatnio zaczęły one pojawiać się w nieoczekiwanym miejscu. Spam wyświetlany jest bowiem w Mapach Google.

Użytkownicy aplikacji Mapy Google na smartfonach otrzymują komunikaty ze spamem. Proszeni są o udostępnienie aktualnej lokalizacji, co ma pozwolić na zdobycie produktów za darmo. Oczywiście mamy do czynienia z oszustwem i nie należy stosować się do instrukcji z komunikatu.

Komunikat o nagrodzie z prośbą udostępnienia lokalizacji. źródło: bleepingcomputer.com
Komunikat o nagrodzie z prośbą udostępnienia lokalizacji. źródło: bleepingcomputer.com

Jak wynika ze skarg osób korzystających z Map Google na Androidzie, na ekranie pojawiają się komunikaty w stylu Gratulacje, wygrałeś smartfon czy Otrzymałeś darmową nagrodę od Google. Po kliknięciu na komunikat, użytkownik proszony jest o udostępnienie lokalizacji. Co więcej, problem ze spamem zaczynają zgłaszać także użytkownicy iOS-a.

Spam w aplikacji Mapy Google na iPadzie. źródło: bleepingcomputer.com
Spam w aplikacji Mapy Google na iPadzie. źródło: bleepingcomputer.com

Część osób była przekonana, że faktycznie chodzi o dodatkowe bonusy od Google, np. nagrody w Sklepie Play. Jednakże, po kliknięciu na komunikat i udostępnieniu lokalizacji, nie pojawiła się już żadna informacja. Co ciekawe, właściciel iPada otrzymał komunikat, w którym podany był adres strony internetowej. Prowadził on do witryny, w której za udostępnienie prywatnych danych, można było otrzymać darmowe etui na smartfona – oczywiście mamy do czynienia z próbą wyłudzenia wrażliwych danych.

Nie licząc komunikatu, który promował stronę internetową, nie jest znana przyczyna i źródło spamu. Należy zachować szczególną ostrożność i z pewnością nie wolno udostępniać lokalizacji. Dane o aktualnym położeniu mogą zostać wykorzystane przez przestępców, aby sprawdzić czy aktualnie ofiara jest w domu. Może to też być po prostu próba wyciągnięcia danych w celu dostarczenia spersonalizowanych reklam.

Google nie wydał oficjalnego komunikatu. Firma powinna jednak jak najszybciej podjąć odpowiednie działania i zablokować przestępcom możliwość stosowania komunikatów w Mapach Google. Mogą one wprowadzić w błąd sporą część użytkowników, którzy nie spodziewają się spamu w tej aplikacji. Przywykliśmy już bowiem do fałszywych informacji o wygranej w SMS-ach, wiadomościach e-mail czy na stronach internetowych, ale Mapy Google były uważane za wolne od tych wad. Jeśli już pojawiał się komunikat, to najczęściej pochodzący wprost od Google.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)