Mapy Google – uwaga na spam. Nowa próba ataku na użytkowników popularnej aplikacji

Użytkownicy Map Google skarżą się na spam w aplikacji. (depositphotos)
Użytkownicy Map Google skarżą się na spam w aplikacji. (depositphotos)

07.12.2018 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z pewnością znaczna większość internautów spotkała się ze spamem w wiadomościach e-mail i komunikatami na stronach internetowych, informującymi o wygranym BMW, iPhonie czy dużej sumie pieniędzy. Zdążyliśmy przywyczaić się do tych fałszywych wiadomości. Jednakże, ostatnio zaczęły one pojawiać się w nieoczekiwanym miejscu. Spam wyświetlany jest bowiem w Mapach Google.

Użytkownicy aplikacji Mapy Google na smartfonach otrzymują komunikaty ze spamem. Proszeni są o udostępnienie aktualnej lokalizacji, co ma pozwolić na zdobycie produktów za darmo. Oczywiście mamy do czynienia z oszustwem i nie należy stosować się do instrukcji z komunikatu.

Komunikat o nagrodzie z prośbą udostępnienia lokalizacji. źródło: bleepingcomputer.com
Komunikat o nagrodzie z prośbą udostępnienia lokalizacji. źródło: bleepingcomputer.com

Jak wynika ze skarg osób korzystających z Map Google na Androidzie, na ekranie pojawiają się komunikaty w stylu Gratulacje, wygrałeś smartfon czy Otrzymałeś darmową nagrodę od Google. Po kliknięciu na komunikat, użytkownik proszony jest o udostępnienie lokalizacji. Co więcej, problem ze spamem zaczynają zgłaszać także użytkownicy iOS-a.

Spam w aplikacji Mapy Google na iPadzie. źródło: bleepingcomputer.com
Spam w aplikacji Mapy Google na iPadzie. źródło: bleepingcomputer.com

Część osób była przekonana, że faktycznie chodzi o dodatkowe bonusy od Google, np. nagrody w Sklepie Play. Jednakże, po kliknięciu na komunikat i udostępnieniu lokalizacji, nie pojawiła się już żadna informacja. Co ciekawe, właściciel iPada otrzymał komunikat, w którym podany był adres strony internetowej. Prowadził on do witryny, w której za udostępnienie prywatnych danych, można było otrzymać darmowe etui na smartfona – oczywiście mamy do czynienia z próbą wyłudzenia wrażliwych danych.

Nie licząc komunikatu, który promował stronę internetową, nie jest znana przyczyna i źródło spamu. Należy zachować szczególną ostrożność i z pewnością nie wolno udostępniać lokalizacji. Dane o aktualnym położeniu mogą zostać wykorzystane przez przestępców, aby sprawdzić czy aktualnie ofiara jest w domu. Może to też być po prostu próba wyciągnięcia danych w celu dostarczenia spersonalizowanych reklam.

Google nie wydał oficjalnego komunikatu. Firma powinna jednak jak najszybciej podjąć odpowiednie działania i zablokować przestępcom możliwość stosowania komunikatów w Mapach Google. Mogą one wprowadzić w błąd sporą część użytkowników, którzy nie spodziewają się spamu w tej aplikacji. Przywykliśmy już bowiem do fałszywych informacji o wygranej w SMS-ach, wiadomościach e-mail czy na stronach internetowych, ale Mapy Google były uważane za wolne od tych wad. Jeśli już pojawiał się komunikat, to najczęściej pochodzący wprost od Google.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)