Mark Shuttleworth proponuje rewolucję w interfejsie Ubuntu

Mark Shuttleworth proponuje rewolucję w interfejsie Ubuntu

04.05.2010 16:07

Założyciel i były szef firmy Canonical, Mark Shuttleworth, zaproponował wprowadzenie wskaźników programów i funkcji w pasku tytułowym programu. Dzięki temu użytkownicy mogliby uzyskać dostęp do nowych rozwiązań.

Mark Shuttleworth zaproponował na swoim blogu, aby rozpocząć prace nad wskaźnikami okien. Miałyby one udostępnić niektóre funkcje znane z paneli w pasku tytułowym programów. Obecnie w systemie Ubuntu w panelach dostępne są wskaźniki - ikony umożliwiające dostęp do niektórych funkcji. Pozwalają one np. zmieniać głośność, opróżniać kosz, wyświetlają datę czy sieć WiFi. Shuttleworth chce, aby zbliżone funkcje mogły być wprowadzone dla poszczególnych programów. Dzięki temu użytkownik otrzymałby łatwiejszy dostęp do funkcji oferowanych przez daną aplikację. Mógłby np. za pomocą ikony ustawiać głośność tylko dla wybranego programu. Po przeniesieniu przycisków kontrolnych na lewą stronę paska w Ubuntu 10.04 (tak jak to ma miejsce w Mac OS X), po prawej stronie powstała pusta przestrzeń, którą teraz programiści chcą zagospodarować.

Prace nad udostępnieniem nowej funkcji jeszcze się nie rozpoczęły, ale Shuttleworth chciałby aby pojawiła się ona w wersji 10.10 systemu Ubuntu. Na swoim blogu zaproponował kilka wskaźników, które można by wprowadzić w pasku tytułowym programu. To ikona statusu online/offline, oznaczenie dla niezapisanego pliku, stan postępu pracy, koszyk zakupów, funkcja „podziel się” (dla aplikacji społecznościowych), a także wspomniana już głośność. Wskaźniki będą niewielkimi ikonami, mniejszymi niż te dostępne w panelach. Shuttleworth proponuje również integrację nowej funkcji z edycją Ubuntu dla netbooków. Wcześniej informowaliśmy o tym, że w planach programistów jest połączenie w górnym panelu okna tytułowego paneli. Pozwoli to na zaoszczędzenie miejsca w netbookach. Ostatnią zmianą, jaką Shuttleworth chciałby aby została wprowadzona do Ubuntu, dotyczy paska statusu. Miałby on pojawiać się tylko wtedy, gdy jest niezbędny - tak jak w przeglądarce Chrome.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)