Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie

Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie

Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie!
Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie!
29.11.2019 13:28, aktualizacja: 29.11.2019 13:43

Choć Nvidia ma wciąż większy udział w rynku, to seria grafik AMD Radeon RX 5700 jest całkiem udana. Jeśli jesteście posiadaczami takiej karty, to niestety nie możecie pomagać w poszukiwaniach inteligentnych istot pozaziemskich. Winne jest AMD.

A w zasadzie niedoskonałości sterownika. Wolontariusze mogą pomagać udostępniając moc swoich komputerów w wielu projektach obliczeń rozproszonych. Instalujemy aplikację, a przy wolnych zasobach nasz komputer analizuje otrzymane z serwera naukowców dane i np. pomaga w ustaleniu prognoz zmian klimatycznych na ziemi, dokładnym skalibrowaniu akceleratora cząstek LHC w CERN czy właśnie poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich. Zapłacimy trochę więcej za prąd, ale nasz komputer będzie używany w szczytnym celu.

Przykładowa wizualizacja danych w SETI@home (fot. SETI)
Przykładowa wizualizacja danych w SETI@home (fot. SETI)

OpenCL w sterownikach AMD do poprawki

Oprogramowanie BOINC, które jest podstawą projektu SETI@home, korzysta z obliczeń OpenCL, więc analizuje dane z pomocą kart graficznych. Jak można wyczytać na forum SETI@home czy w odpowiednim wątku na Reddicie, badacze mają problem z danymi spływającymi od wolontariuszy zaopatrzonych w grafiki serii AMD Radeon 5700. Te modele GPU generują błędy.

Rozważane jest odcięcie lub ograniczenie używania wspominanych kart. Nieprawidłowe wyniki mogą wpłynąć na działanie projektu SETI@home, więc taki obrót spraw jest prawdopodobny. Na szczęście usterka wydaje się być czysto programowa i AMD może ją naprawić przy okazji kolejnych aktualizacji sterowników do nowych Radeonów.

Jeśli naukowcy zdecydują się na odcięcie użytkowników z Radeonami Navi, to po stosownych łatkach AMD wszystko powinno wrócić do normy. Grafiki będą mogły być ponownie włączone do projektu.

The Consequences of Finding ET's Signal

A może SETI odebrało jedyny sygnał od inteligentnych pozaziemskich form życia, jaki kiedykolwiek dostaniemy i akurat te dane były analizowane wyłącznie przez Radeony? Nigdy nie dowiemy się, że nie jesteśmy sami we wszechświecie! To tylko żart, ale gdyby tak było, mielibyśmy największy zbieg okoliczności w historii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)