Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie

Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie
29.11.2019 13:28
Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie!
Masz nowego Radeona? Poszukiwanie istot pozaziemskich nie jest dla ciebie!

Choć Nvidia ma wciąż większy udział w rynku, to seria grafik AMD Radeon RX 5700 jest całkiem udana. Jeśli jesteście posiadaczami takiej karty, to niestety nie możecie pomagać w poszukiwaniach inteligentnych istot pozaziemskich. Winne jest AMD.

A w zasadzie niedoskonałości sterownika. Wolontariusze mogą pomagać udostępniając moc swoich komputerów w wielu projektach obliczeń rozproszonych. Instalujemy aplikację, a przy wolnych zasobach nasz komputer analizuje otrzymane z serwera naukowców dane i np. pomaga w ustaleniu prognoz zmian klimatycznych na ziemi, dokładnym skalibrowaniu akceleratora cząstek LHC w CERN czy właśnie poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich. Zapłacimy trochę więcej za prąd, ale nasz komputer będzie używany w szczytnym celu.

Przykładowa wizualizacja danych w SETI@home (fot. SETI)
Przykładowa wizualizacja danych w SETI@home (fot. SETI)

OpenCL w sterownikach AMD do poprawki

Oprogramowanie BOINC, które jest podstawą projektu SETI@home, korzysta z obliczeń OpenCL, więc analizuje dane z pomocą kart graficznych. Jak można wyczytać na forum SETI@home czy w odpowiednim wątku na Reddicie, badacze mają problem z danymi spływającymi od wolontariuszy zaopatrzonych w grafiki serii AMD Radeon 5700. Te modele GPU generują błędy.

Rozważane jest odcięcie lub ograniczenie używania wspominanych kart. Nieprawidłowe wyniki mogą wpłynąć na działanie projektu SETI@home, więc taki obrót spraw jest prawdopodobny. Na szczęście usterka wydaje się być czysto programowa i AMD może ją naprawić przy okazji kolejnych aktualizacji sterowników do nowych Radeonów.

Jeśli naukowcy zdecydują się na odcięcie użytkowników z Radeonami Navi, to po stosownych łatkach AMD wszystko powinno wrócić do normy. Grafiki będą mogły być ponownie włączone do projektu.

The Consequences of Finding ET's Signal

A może SETI odebrało jedyny sygnał od inteligentnych pozaziemskich form życia, jaki kiedykolwiek dostaniemy i akurat te dane były analizowane wyłącznie przez Radeony? Nigdy nie dowiemy się, że nie jesteśmy sami we wszechświecie! To tylko żart, ale gdyby tak było, mielibyśmy największy zbieg okoliczności w historii.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)