Masz taki symbol na dowodzie? Zobacz, co oznacza

Masz taki symbol na dowodzie? Zobacz, co oznacza

Symbol biometrii na dowodzie osobistym
Symbol biometrii na dowodzie osobistym
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
11.02.2022 08:11, aktualizacja: 11.02.2022 10:40

Nie wszystkie dowody osobiste Polaków są takie same, a przez to nie wszystkie oferują identyczne możliwości. Od 2019 roku nowe dokumenty wyposażane są w warstwę elektroniczną, dzięki której z definicji stają się e-dowodami. Od listopada 2021 roku zapisywany jest tu także odcisk palca.

Chociaż od paru lat wydawane są wyłącznie dowody osobiste z warstwą elektroniczną, wciąż nie wszyscy dysponują takim dokumentem (bo wydane wcześniej pozostają ważne i nie ma konieczności ich zmiany). O tym, czy dany dowód jest w praktyce e-dowodem można się szybko przekonać, zerkając na prawy górny róg awersu. Na e-dowodzie, obok symbolu PL, znajduje się tutaj specyficzny znak nadrukowany farbą optycznie zmienną, który świadczy o zastosowaniu warstwy elektronicznej.

"Warstwa elektroniczna" w dowodzie osobistym to zatopiony w dokumencie czip, który pozwala wykorzystać e-dowód na podobnej zasadzie jak zbliżeniową kartę. Komunikacja odbywa się bezstykowo i umożliwia logowanie do portali administracji publicznej oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów - czytamy na gov.pl, gdzie można również znaleźć więcej szczegółów. Niedawno taką możliwość wdrożył PFRON.

E-dowód okaże się także sporym ułatwieniem w miejscach, gdzie można się tego mniej spodziewać. W ubiegłym roku o zaletach stosowania e-dowodu przypominała administracja Lotniska Chopina. Osoby z dowodami osobistymi z warstwą elektroniczną mogą tu bowiem korzystać z automatycznych bramek, a tym samym omijać kolejki do klasycznej kontroli dokumentów.

Aby obsługiwać e-dowód samodzielnie do potwierdzania swojej tożsamości, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich programów. W przypadku chęci skorzystania ze smartfonu, pomocna okaże się aplikacja eDO App.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)