Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

JSP - czyli nie tylko PHP i ASP(.net) - cz.1

Zacznę bez długich wstępów, by od razu przejść do rzeczy ;). Gdy spytamy się kilku losowych webmasterów, jakich technologii używają do tworzenia dynamicznych stron www, wielu zapewne odpowie PHP, znajdą się niektórzy, że również .NET oraz Ruby, Python etc. Istnieją również osoby, które lubią iść własną drogą, niekoniecznie prostą, ale napewno wyjdzie im to na lepsze - otóż te osoby wybierają JSP, czyli www w wykonaniu Java.
Zakładam, iż osoby zainteresowane JSP, potrafią również postawić podobny serwer xAMP, chociaż instalacja kontenera Java wydaje mi się o niebo prostsza ;)
Dla PHP jest IIS, Apache, dla .NET IIS, Mono, a co dla JSP?
Otóż JSP nie jest przywiązana tylko do jednego serwera/platformy. To twór wieloplatformowy, który można zainstalować zarówno na Windows, Linux jak i innych uniksowych systemach.
Oto lista kontenerów (serwerów) JSP:
Glassfish Server (darmowy, wspierany przez Sun, teraz Oracle - polecam, ze względu na prostotę instalacji oraz lepszej współpracy z NetBeans)
Apache Tomcat (projekt open-source projektu Apache, który wydał również serwer httpd).
Znajdzie się też wiele innych, ale ja postanowiłem wypisać tylko te najpopularnejsze z największą wspólnotą użytkowników.
PHP ma Zend Studio, .NET Visual Studio, a co ma JSP?
Do pisania JSP polecam NetBeans, który w połączeniu z Glassfish, bazą MySQL potrafi pomóc nam w napisaniu całkiem porządnej aplikacji. Dlaczego w połączeniu z Glassfish? Dlatego, iż jednym kliknięciem można ustanowić połączenie z bazą MySQL bez konieczności pisania nierzadko skomplikowanego kodu. To oficjalne środowisko dla JSP.
Trochę terminologii
JSP - Java Server Pages (podobnie jak ASP), technologia tworzenia dynamicznych stron www w języku Java.
Kontener webowy - aplikacja (serwer) umożliwiająca uruchomienie stron napisanych w technologi JSP i servletów.
Servlet (serwlet) - klasa Javy działająca po stronie serwera WWW w modelu żądanie-odpowiedź.
JavaBeans - komponenty aplikacji. Są to klasy napisane w języku Java.
W następnej części
Instalacja kontenera webowego GlassFish oraz IDE Netbeans oraz prosta strona Hello World wykonana w dwóch rodzajach (JSP i serwlet). 

Komentarze

0 nowych
Razi   7 #1 10.08.2010 13:52

Czekam... Ostatnio się Javą zainteresowałem, może być ciekawe.

GL1zdA   12 #2 10.08.2010 13:52

JSP trzeba poznać, jednak dla każdego większego serwisu naturalne będzie szybkie przejście na jakiś framework (choćby Struts czy Spring MVC) i oddzielenie logiki od prezentacji. Zaszywanie logiki w JSP bardzo szybko spowoduje, że aplikacja będzie koszmarna do pielęgnacji. Co do serwera aplikacyjnego to raczej zacząłbym od Tomcata - mniejszy i szybszy, a na start i tak nie potrzebujemy pełnego kontenera JEE.

mbocian   4 #3 10.08.2010 13:54

Właśnie myślę o napisaniu wpisu dotyczącego Struts lub JSF (natywny framework MVC dla JSP), zwłaszcza dlatego, iż można go zintegrować z NetBeans ;)

GL1zdA   12 #4 10.08.2010 14:13

JSF z Netbeans wspominam bardzo źle, ale chyba się z tego wycofali (był taki edytor gdzie strony można było tworzyć jak w Delphi - wstawiająć kontrolki - miało koszmarne wsparcie). JSF na początek jest raczej trudne do zrozumienia - ogarnięcie całego ichniego 'lifecycle' i co w jakiej fazie się dzieje wymaga dość sporego nakładu czasu.

etam   10 #5 10.08.2010 15:56

"[...] czyli Java w wykonaniu www." - A nie na odwrót: www w wykonaniu Java? Może się czepiam, ale kolejność kto kogo wykonuje jest chyba nie tak.

Trochę terminologii
JSP - Java Server Pages (nie Packages)

mbocian   4 #6 10.08.2010 16:23

@etam, rzeczywiście dość znaczący błąd. Już poprawiłem.

Spawnm   2 #7 10.08.2010 16:25

Ok, istnieje możliwość pisania stron www w jsp . Teraz pytanie jakie płyną z tego korzyści ? Skoro popełniasz wpis promujący ten język to rozumiem że jestem teraz w stanie dać na jakieś argumenty za jsp. Jest prostszy , szybszy wydajniejszy od php ? Czy to raczej taka zabaweczka jak php-gtk ?

mbocian   4 #8 10.08.2010 17:15

@Spawnm, jak napisałem za niedługo kolejna część o JSP.
JSP to bardzo poważna platforma, używana w wielkich witrynach internetowych (jak Oracle, IBM) oraz w bankach. Możliwościami można go porównać tylko do ASP.net (który z resztą jest też lepszy od PHP).

GL1zdA   12 #9 10.08.2010 19:05

@Spawnm
Podstawową zaletą JSP jest to, że możesz tworzyć servlety tak jakbyś pisał tradycyjną stronę WWW - używasz tagów HTML, do tego dostajesz biblioteki tagów (takich jak JSTL) do dodania logiki przy rozkładaniu elementów strony i łączeniu elementów strony z modelem oraz język EL do odwoływania się do obiektów. (To wszystko jest oczywiście bardzo dużym skrótem. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dokładnie oferuje JEE, to polecam oficjalny tutorial: http://download.oracle.com/javaee/6/tutorial/doc/index.html).

  #10 11.08.2010 12:21

Wszystko zależy od tego do czego chcesz tą technologie wykorzystać, aplikacji stand-alone w PHP się nie pisze tak jak i sklepów www w C...

  #11 19.08.2010 16:44

Servlety i JSP to bardziej odpowiednik asemblera w Java EE. Jeżeli nie chcesz się zrazić to potraktuj te technologie jako wprowadzenie i przyjrzyj się takim rozwiązaniom (spory wybór wymieniam tylko kilka) jak: Struts 2, JSF 2, Spring MVC, Grails + jakiś ORM np. JPA/Hibernate. Jeżeli nie chcesz korzystać z ciężkich serwerów aplikacyjnych to również polecam naukę wykorzystania Springa do integracji swych rozwiązań na Tomcat/Jetty.

  #12 10.09.2010 21:06

No to czekam na kolejną część kursu, mam nadzieję że opiszesz jsp w zrozumiały i przystępny sposób.

  #13 06.05.2013 14:27

No i co, kontynuacja tego artykułu poszła w las? :(