JSP - czyli nie tylko PHP i ASP(.net) - cz.1

Zacznę bez długich wstępów, by od razu przejść do rzeczy ;). Gdy spytamy się kilku losowych webmasterów, jakich technologii używają do tworzenia dynamicznych stron www, wielu zapewne odpowie PHP, znajdą się niektórzy, że również .NET oraz Ruby, Python etc. Istnieją również osoby, które lubią iść własną drogą, niekoniecznie prostą, ale napewno wyjdzie im to na lepsze - otóż te osoby wybierają JSP, czyli www w wykonaniu Java.

Zakładam, iż osoby zainteresowane JSP, potrafią również postawić podobny serwer xAMP, chociaż instalacja kontenera Java wydaje mi się o niebo prostsza ;)

Dla PHP jest IIS, Apache, dla .NET IIS, Mono, a co dla JSP?
Otóż JSP nie jest przywiązana tylko do jednego serwera/platformy. To twór wieloplatformowy, który można zainstalować zarówno na Windows, Linux jak i innych uniksowych systemach.

Oto lista kontenerów (serwerów) JSP:
Glassfish Server (darmowy, wspierany przez Sun, teraz Oracle - polecam, ze względu na prostotę instalacji oraz lepszej współpracy z NetBeans)
Apache Tomcat (projekt open-source projektu Apache, który wydał również serwer httpd).
Znajdzie się też wiele innych, ale ja postanowiłem wypisać tylko te najpopularnejsze z największą wspólnotą użytkowników.

PHP ma Zend Studio, .NET Visual Studio, a co ma JSP?
Do pisania JSP polecam NetBeans, który w połączeniu z Glassfish, bazą MySQL potrafi pomóc nam w napisaniu całkiem porządnej aplikacji. Dlaczego w połączeniu z Glassfish? Dlatego, iż jednym kliknięciem można ustanowić połączenie z bazą MySQL bez konieczności pisania nierzadko skomplikowanego kodu. To oficjalne środowisko dla JSP.

Trochę terminologii
JSP - Java Server Pages (podobnie jak ASP), technologia tworzenia dynamicznych stron www w języku Java.
Kontener webowy - aplikacja (serwer) umożliwiająca uruchomienie stron napisanych w technologi JSP i servletów.
Servlet (serwlet) - klasa Javy działająca po stronie serwera WWW w modelu żądanie-odpowiedź.
JavaBeans - komponenty aplikacji. Są to klasy napisane w języku Java.

W następnej części
Instalacja kontenera webowego GlassFish oraz IDE Netbeans oraz prosta strona Hello World wykonana w dwóch rodzajach (JSP i serwlet). 

Komentarze