mDokumenty: MSWiA krytycznie o projekcie Ministerstwa Cyfryzacji

Strona głównamDokumenty: MSWiA krytycznie o projekcie Ministerstwa Cyfryzacji
22.11.2016 17:27
mDokumenty: MSWiA krytycznie o projekcie Ministerstwa Cyfryzacji
bDXBSoBO

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji, poznaliśmy nowy projekt dotyczący między innymi wprowadzenia elektronicznego dowodu tożsamości. Jego założenia to spore zaskoczenie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę wcześniejsze informacje o wykorzystywaniu do legitymowania się aplikacji mobilnej. Swoją opinię na temat mDokumentów wydało już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Ministerstwo Finansów. I nie są to opinie pozytywne.

bDXBSoBh

Opis założeń projektu wprowadzenia mDokumentów nie jest już dostępny na stronach Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, dysponujemy jednak kopią przechowywaną przez Dziennik Internautów na serwerach Scribd. Już przy opisie założeń widnieją tam krytyczne uwagi MSWiA, według których projekt na aktualnym etapie i w świetle informacji opublikowanych dotąd przez Ministerstwo Cyfryzacji nie może zostać zaakceptowany.[img=dsc_0429]Z serwerów Ministerstwa Cyfryzacji zniknęły także linki do komentarza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dość powiedzieć, że aktualnie nie sposób znaleźć na stronach Komitetu komentarzy pracowników innych resortów do projektu Ministerstwa Cyfryzacji, choć może to być kwestia harmonogramu publikowania materiałów z posiedzeń. Zarzuty wobec przedstawionych wczoraj założeń ma także Ministerstwo Finansów, przede wszystkim w kwestiach formalnych: w opisie założeń projektu pojawić miały się niewystarczająco precyzyjne informacje o źródłach finansowania całego przedsięwzięcia, mógł on także zostać „niedoszacowany”.

Wyjaśnieniem jest w tej chwili stanowisko rzecznika Ministestwa Cyfryzacji, Karola Manysa, który potwierdził dla Cashless.pl, że uwagi z MSWiA wpłynęły, jednak mają być przede wszystkim rezultatem niezrozumienia projektu MC i są teraz przedmiotem analizy.

Udostępnij:
bDXBSoCf