Microsoft kocha Linuksa. Otwarty PowerShell jest tego dowodem

Microsoft kocha Linuksa. Otwarty PowerShell jest tego dowodem

19.08.2016 11:34, aktual.: 19.08.2016 15:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft znów pokazał, że kocha Linuksa. Ceniony, zaawansowany interpreter poleceń PowerShell został udostępniony na Linuksa i OS X, a na Githubie znalazł się jego kod źródłowy.

Microsoft podkreśla, że dzisiejszy świat jest wieloplatformowy, wielochmurowy i wielosystemowy. Zamiast walczyć z wiatrakami, jak to miał w zwyczaju jeszcze kilka lat temu, wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i będzie starał się ułatwić pracę w zróżnicowanych środowiskach. PowerShell, ceniony przez administratorów i wymagających użytkowników, jest jednym z narzędzi, które powinny znaleźć się na wielu platformach.

Obraz

Obecność PowerShella na innych niż Windows systemach to nie to samo, co wydanie kompilacji pierwszego z brzegu interpretera poleceń. To narzędzie to coś więcej. Przede wszystkim jest zorientowane zadaniowo i może pracować ze zbiorami danych (CSV, XML, JSON i podobne), a także specyficzny, choć intuicyjny, język skryptowy. Całość powstała na bazie .NET Framework i może być wykorzystana nie tylko do bieżących zadań, ale też do automatyzacji zarządzania systemem.

Jeśli wierzyć słowom z bloga Azure, cała firma pracuje obecnie nad tworzeniem narzędzi, które pozwolą zarządzać dowolnym systemem z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia w taki sam sposób. To podejście ma oczywiście sporo sensu z punktu widzenia ekonomii – jedna na trzy maszyny wirtualne w Microsoft Azure działa z Linuksem. Nie ma też powodu, by wstydzić się kodu źródłowego – prawie 60% aplikacji w Azure Marketplace to narzędzia otwarte.

PowerShell nie jest pierwszy i z pewnością nie będzie ostatni. Niedawno otwarta została platforma .NET, bez czego przeniesienie PowerShella na inne systemy nie byłoby możliwe. Wydany został też SQL Server dla Linuksa, a na Windowsie 10 pojawił się stary, dobry Bash. Na Linuksie można skorzystać też z Operations Management Suite.

PowerShella możecie pobrać z naszej bazy programów dla Windowsa i OS X. Nowicjuszom polecam zasoby edukacyjne z GitHuba, kursu online i oczywiście strony PowerShell.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)