Microsoft myśli o dzieciach, blokuje dostęp do konkurencyjnych przeglądarek

Microsoft myśli o dzieciach, blokuje dostęp do konkurencyjnych przeglądarek

Microsoft myśli o dzieciach, blokuje dostęp do konkurencyjnych przeglądarek
06.09.2016 12:11

Jak wiadomo, w imię ochrony dzieci można dopuścić siędowolnych aktów ograniczenia przepływu informacji – i wszystkobędzie dobrze, nikt nie zaprotestuje. Kierując się tym założeniem,Microsoft zdecydował się zablokować w Windowsie 10 konkurencyjnewzględem Edge przeglądarki. Wszystko w imię ochrony dzieci, tak bynie mogły za ich pomocą obejść wbudowanych w system filtrówinternetowych.

Microsoft już wcześniej pouczał rodziców, że nie powinnipozwalać swoim dzieciom na korzystanie z przeglądarek innych niżEdge czy Internet Explorer. W ramach funkcji Rodziny, system tworzyłnieletnim specjalne konta, nakładając limity dotyczące czasukorzystania oraz przeglądanych treści. Wszelkie transgresje byłyoczywiście raportowane bezpośrednio do opiekunów, czyniącprzeglądanie Internetu mało przyjemnym doświadczeniem.

Kontrola rodzinna działała jednak tylko z przeglądarkamiMicrosoftu. Podobno wcześniej było inaczej, przeglądarki innychproducentów respektowały systemowe blokady, jednak ze względu naszybkość wprowadzanych w nich zmian, Microsoft nie był w stanienadążyć – i w końcu rzucił ręcznik na ring, by skupić sięwyłącznie na swoich produktach. Rodzicom powiedzianozaś, by blokowali inne przeglądarki, jeśli zobaczą je naliście aktywności dziecka.

Ostatnie dni przyniosły jednak zmiany w funkcjach rodziny. Firmaz Redmond ochroni dzieci bardziej: teraz domyślnie na ich kontachwszystkie konkurencyjne przeglądarki zostały zablokowane. Jak możnaprzeczytać w FAQ Konta Microsoft:

Najczęściej używane przeglądarki nie mają funkcji filtrowaniasieci Web. Aby zapewnić Twoim dzieciom lepszą ochronę,automatycznie blokujemy te przeglądarki na ich urządzeniach. Zawszemożesz zezwolić dziecku na korzystanie z innych przeglądarek.

Tak samo też domyślnie wprowadzono listę dozwolonych doprzeglądania stron. Co nie zostało dozwolone, jest zakazane.Ułatwiono też przeglądanie raportów o aktywości dziecka iuczyniono sklep Microsoft Store bardziej przyjaznym rodzinie.Oznacza to możliwość ustalania limitów wydatków, przeglądaniedołączonych do konta kart kredytowych i filtrowania zawartościsklepu według wieku.

Obraz

Czy najnowsza inicjatywa firmy z Redmond odmieni niekorzystnetrendy rynkowe? Póki co nie wyglądają one za dobrze dla jegoprzeglądarek. Z badań NetMarketShare za sierpień wynika, żeChrome ma już niemal 54%. Edge, pomimo ostatnich sukcesów Windowsa10, nieco ponad 5%.

Jake Sethi Reiner - Security Problems of an Eleven Year Old and How to Solve Them

Warto dodać, że nie wszyscy najmłodsi chcą poddać siękontroli bez walki. Podczas ostatniej konferencji NorthSec, prawdziwąfurorę zrobiła prezentacja Jake Sethi Reinera, który przedstawiłproblemy z bezpieczeństwem dotykające jedenastolatków i metody ichrozwiązania. Mówił o ochronie kont online, zabezpieczeniu urządzeńprzed rodzeństwem oraz obejściem ograniczeń narzucanych przezrodziców.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)