Microsoft: o instalacji Creators Update zadecydują użytkownicy

Microsoft: o instalacji Creators Update zadecydują użytkownicy

Microsoft: o instalacji Creators Update zadecydują użytkownicy
01.03.2017 19:12

Gdy w lipcu zeszłego roku udostępniona została pierwsza duża aktualizacja Windowsa 10, Anniversary Update, fora zalały zgłoszenia komplikacji, jakie spowodowała instalacja. Microsoft wydał właśnie komunikat zatytułowany Oferowanie klientom wyboru i kontroli w Creators Update, według którego korporacja miała wyciągnąć z tej lekcji naukę, zaś instalacja Creators Update ma przebiegać sprawniej.

Jak Microsoft ma zamiar tego dokonać? Przede wszystkim oddając więcej kontroli nad instalacją w ręce samych użytkowników. Dotyczyć to będzie samego terminu instalacji – gdy aktualizacje zostaną udostępnione, użytkownicy zobaczą stosowny komunikat z opcjami wyboru czasu instalacji. Podobnie jak to ma miejsce już teraz w kompilacjach testowych, możliwe będzie natychmiastowe zlecenie instalacji, wyznaczenie jej terminu z dokładnością do minuty lub prośba o przypomnienie o niej później.

Obraz

Kolejnym przejawem oddawania władzy nad systemem w ręce użytkowników mają być nowe możliwości ustawień prywatności, oparte na opisywanych przez nas pięciu przełącznikach. Dzięki nim, możliwe będzie zdecydowanie, czy Microsoft ma prawo zbierać dane o lokalizacji, rozpoznawaniu mowy, diagnostyce, czy identyfikować użytkownika w celu przedstawiania mu reklam kontekstowych.

O tych pięciu przełącznikach negatywnie wypowiedziała się już zresztą Grupa Robocza Artykułu 29, odpowiedzialna za regulacje dotyczące danych osobowych w państwach Unii Europejskiej. Dla zrzeszonych w grupie instytucji taka kontrola ma być niewystarczająca, a co najważniejsze – niejasna. A konsekwencje są poważne, gdyż bez należytego informowania swoich klientów o celu i zakresie zbieranych danych, Microsoft robi to na terenie Unii Europejskiej bezprawnie.

Obraz

Microsoft opiera zatem swoje deklaracje na ułatwieniu kontroli nad prywatnością oraz możliwości określenia przez użytkownika okienka, w którym preferowane przez niego będzie instalowanie aktualizacji. Nie można jednak zapominać, że priorytetem dla producenta systemu-jako-usługi jest możliwie jak najszybsza adaptacja jego najnowszej wersji. O tym, czy te cokolwiek symboliczne zmiany wpłyną na sprawność instalacji Creators Update dowiemy się już za kilka tygodni.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)