Microsoft: o instalacji Creators Update zadecydują użytkownicy

Microsoft: o instalacji Creators Update zadecydują użytkownicy01.03.2017 19:12
Microsoft: o instalacji Creators Update zadecydują użytkownicy

Gdy w lipcu zeszłego roku udostępniona została pierwsza duża aktualizacja Windowsa 10, Anniversary Update, fora zalały zgłoszenia komplikacji, jakie spowodowała instalacja. Microsoft wydał właśnie komunikat zatytułowany Oferowanie klientom wyboru i kontroli w Creators Update, według którego korporacja miała wyciągnąć z tej lekcji naukę, zaś instalacja Creators Update ma przebiegać sprawniej.

Jak Microsoft ma zamiar tego dokonać? Przede wszystkim oddając więcej kontroli nad instalacją w ręce samych użytkowników. Dotyczyć to będzie samego terminu instalacji – gdy aktualizacje zostaną udostępnione, użytkownicy zobaczą stosowny komunikat z opcjami wyboru czasu instalacji. Podobnie jak to ma miejsce już teraz w kompilacjach testowych, możliwe będzie natychmiastowe zlecenie instalacji, wyznaczenie jej terminu z dokładnością do minuty lub prośba o przypomnienie o niej później.

350196029465061313

Kolejnym przejawem oddawania władzy nad systemem w ręce użytkowników mają być nowe możliwości ustawień prywatności, oparte na opisywanych przez nas pięciu przełącznikach. Dzięki nim, możliwe będzie zdecydowanie, czy Microsoft ma prawo zbierać dane o lokalizacji, rozpoznawaniu mowy, diagnostyce, czy identyfikować użytkownika w celu przedstawiania mu reklam kontekstowych.

O tych pięciu przełącznikach negatywnie wypowiedziała się już zresztą Grupa Robocza Artykułu 29, odpowiedzialna za regulacje dotyczące danych osobowych w państwach Unii Europejskiej. Dla zrzeszonych w grupie instytucji taka kontrola ma być niewystarczająca, a co najważniejsze – niejasna. A konsekwencje są poważne, gdyż bez należytego informowania swoich klientów o celu i zakresie zbieranych danych, Microsoft robi to na terenie Unii Europejskiej bezprawnie.

350196029465257921

Microsoft opiera zatem swoje deklaracje na ułatwieniu kontroli nad prywatnością oraz możliwości określenia przez użytkownika okienka, w którym preferowane przez niego będzie instalowanie aktualizacji. Nie można jednak zapominać, że priorytetem dla producenta systemu-jako-usługi jest możliwie jak najszybsza adaptacja jego najnowszej wersji. O tym, czy te cokolwiek symboliczne zmiany wpłyną na sprawność instalacji Creators Update dowiemy się już za kilka tygodni.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)