Microsoft przegrywa proces z i4i - definitywnie

Microsoft przegrywa proces z i4i - definitywnie

10.06.2011 15:26, aktualizacja: 10.06.2011 15:40

Microsoft przegrał przed Sądem Najwyższym sprawę o naruszenie patentów firmy i4i. Spółce z Redmond przyjdzie zapłacić 290 mln dolarów kary.

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok nakładający na Microsoft karę za nielegalne wprowadzenie do edytora tekstu Word opatentowanych funkcji związanych z edycją plików XML. Proces toczył się od 2007 roku, kiedy to oskarżenie wniósł i4i. Na mocy kolejnych wyroków oprócz grzywny firma musiała wstrzymać sprzedaż pakietu Office 2007 na terenie USA. Microsoft kilkakrotnie odwoływał się od wyroku, do czasu gdy w kwietniu 2010 roku sąd odmówił firmie prawa do apelacji. Wtedy sprawa przeniosła się do najwyższej instancji sądowniczej w Stanach Zjednoczonych. Microsoft nie będzie mógł już odwoływać się od postanowienia Sądu Najwyższego.

O ile kara w wysokości 290 mln dolarów nie uderzy specjalnie w giganta z Redmond, to jednak będzie miała poważne konsekwencje dla prawa patentowego. Na mocy precedensu podobne roszczenia łatwiej będzie wysuwać innym firmom, w tym tzw. trollom patentowym, które zarabiają na walce z wielkimi firmami. Nic dziwnego, że podczas sporu za Microsoftem opowiedziały się takie spółki jak Apple, Google, Red Hat czy Yahoo! Zapewne w najbliższym czasie będziemy świadkami kolejnych pozwów firm zachęconych zwycięstwem i4i.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)