Microsoft uspokaja - Windows 8 nie utrudni życia Linuksowi

23.09.2011 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft odpowiedział na zastrzeżenia zgłaszane przez użytkowników Linuksa. Windows 8 nie będzie utrudniał korzystania z alternatywnego systemu w komputerze.

Przedwczoraj informowaliśmy o zastrzeżeniach związanych z korzystaniem z Windows 8. Jak stwierdził Matthew Garret z firmy Red Hat, system Microsoftu wymagając podpisu cyfrowego do bezpiecznego startu, może poważnie utrudnić życie użytkownikom Linuksa. Osoby, które instalują dwa systemy w komputerze będą miały trudności w uruchomieniu obok Windows 8 innego oprogramowania. Microsoft już odniósł się do tych zastrzeżeń. Jak poinformował Steven Sinofsky na blogu Windows 8, wymóg podpisu cyfrowego będzie opcjonalny.

Zdaniem pracownika Microsoftu jest to konsekwencja przejścia z BIOS na UEFI, nie zaś widzimisię firmy z Redmond. Co więcej, wymóg korzystania z podpisu cyfrowego nie oznacza automatycznie, że w komputerze z Windows 8 nie będzie można instalować Linuksa. Również producenci mają wolną rękę co do tego, czy zezwolą na korzystanie z dodatkowego oprogramowania w swoim sprzęcie. Sinofsky wyjaśnia również, że podstawową ideą u podstaw wprowadzenia UEFI jest chęć dodatkowej ochrony systemu przed wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem, nie zaś ograniczanie swobody użytkowników.

Mimo zapewnień Microsoftu o pozytywnym nastawieniu do alternatywnego oprogramowania, pozostaje wiele pytań. Zapisy dotyczące korzystania z UEFI i podpisów cyfrowych są na tyle niejasne, że mogą w efekcie być użyte do blokowania alternatywnych systemów w komputerach z Windows 8. Dużo też zależy od dobrej woli producentów, którzy będą mogli blokować lub też umożliwiać ingerencję w UEFI użytkownikom. To z kolei może w dużej mierze zależeć od opinii dostawcy systemu, czyli Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (80)
Zobacz także