Mozilla częściowo blokuje WebGL w Firefoksie 5

Mozilla częściowo blokuje WebGL w Firefoksie 5

09.06.2011 14:37

Począwszy od Firefoksa 5 nie będzie można korzystać z grafik pobranych z innych domen jako tekstur WebGL. Powodem takiego kroku są względy bezpieczeństwa.

Mozilla postanowiła wprowadzić ograniczenia w obsłudze standardu WebGL - ze względu na możliwe nadużycia dotyczące używanych tekstur. Takie sugestie pojawiły się już w majowym raporcie dotyczącym WebGL. Standard, aby umożliwić renderowanie animacji 3D, umożliwia stronom internetowym wykonywanie kodu shaderów bezpośrednio w systemie karty graficznej. To z kolei może być wykorzystane przez cyberprzestępców do ataku na komputer. Nad problemem cały czas pracuje zespół Khronos Group odpowiedzialny za rozwój standardu, jednak Mozilla postanowiła nie czekać na zmiany.

Jednocześnie, jak czytamy na stronach fundacji, kiedy tylko problem uda się wyeliminować, ograniczenie w obsłudze WebGL zostanie usunięte. Mozilla współpracuje w tym celu zarówno z Khronos Group, jak i producentami sprzętu. Firefox 5 obecnie znajduje się w fazie beta, natomiast premiera stabilnej wersji przewidywana jest jeszcze na ten miesiąc (21 czerwca). Obecna wersja beta 3 przeglądarki dostępna jest w naszym portalu dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)