Mozilla Firefox 50 się spóźni, ale ma całkiem dobre usprawiedliwienie

Mozilla Firefox 50 się spóźni, ale ma całkiem dobre usprawiedliwienie

Mozilla Firefox 50 się spóźni, ale ma całkiem dobre usprawiedliwienie
31.10.2016 15:12, aktualizacja: 31.10.2016 16:00

Mamy dobrą i złą wiadomość dla użytkowników przeglądarki Mozilla Firefox. Pozwalając samodzielnie wybrać kolejność informowania, donosimy, że do planowanej na 8 listopada premiery Firefoksa 50 nie dojdzie. Ukaże się on tydzień później, 15 listopada. Paradoksalnie jednak, opóźnienie poskutkować ma przyśpieszeniem.

Dobra wiadomość jest taka, że powodem opóźnienia jest implementacja funkcji, którą Mozilla chciała zaprezentować w późniejszych wydaniach. Najwidoczniej fundacja pozazdrościła nowej zoptymalizowanej sekwencji startowej w Operze 41 i zdecydowała odpowiedzieć podobnymi usprawnieniami.

Optymalizacja sekwencji startowej będzie przynosić różne rezultaty w zależności od konkretnej instalacji – wpływać na wyniki ma między innymi liczba zainstalowanych rozszerzeń. Poprawki poczynione przede wszystkim w ewaluacji fragmentów kodu JavaScript, skróciły czas uruchamiania instalacji bez rozszerzeń z 805 do 524 milisekund, a zatem o 35%.

Testy zostały także przeprowadzone na instalacji z uruchomionymi dodatkami z programu Test Pilot, w tym przypadku czas startu zmniejszył się jeszcze bardziej, bo aż o 65%: z 3844 milisekund do 1320. Efektów implementacji tych zmian można już doświadczyć w wersjach beta, deweloperskiej i nocnych kompilacjach.

A to nie jedyny krok Mozilli na drodze do uczynienia Firefoksa demonem szybkości. Zaledwie przed kilkoma dniami opublikowano komunikat o zainicjowaniu Projektu Quantum, który ma stanowić skok kwantowy w dziedzinie optymalizacji silnika przeglądarki. Czyżby Mozilla zdała sobie w końcu sprawę z tego, że zamiast kolejnych nietrafionych funkcji, użytkownicy oczekują od przeglądarek przede wszystkim szybkości? Trzymamy za to kciuki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)