Mozilla wydaje Firefoksa 6 beta 4, planuje dalszy rozwój przeglądarki

Mozilla wydaje Firefoksa 6 beta 4, planuje dalszy rozwój przeglądarki

02.08.2011 11:51

Ukazała się 4 beta Firefoksa 6 dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Mozilla zaprezentowała również plany na dalszy rozwój swojego flagowego programu.

Ponad tydzień po wydaniu trzeciej bety, ukazuje się czwarta wersja testowa Firefoksa 6. Również tutaj programiści skupili się przede wszystkim na eliminacji błędów i poprawkach usprawniających działanie programu. Premiera stabilnej wersji aplikacji przewidywana jest na 16 sierpnia. Do tego czasu ukaże się zapewne jeszcze kilka testowych wydań Firefoksa 6. Mozilla nie poinformowała o wprowadzonych zmianach w beta 4 programu, możemy natomiast przeglądać listę załatanych dziur.

Dotychczas w Firefoksie 6 wprowadzono między innymi element <progress> przeznaczony do wizualizacji paska postępu informującego nas o zmianach na wybranej stronie. Pojawiło się również interaktywne środowisko JavaScript - Scratchpad. Poza tym poprawiono działanie takich narzędzi jak Web Console i Firefox Sync. W Firefoksie 6 przywrócona zostanie też obsługa protokołu WebSockets.

Z kolei Stephen Horlander z Mozilli zaprezentował kilka ciekawych pomysłów na wygląd przyszłych wersji Firefoksa. Są to bardzo wczesne projekty, wiele więc może się zmienić do czasu ich wprowadzenia w życie. Oglądając zamieszczone zrzuty ekranu można odnieść wrażenie, że Horlander wzorował się nieco na obecnym wyglądzie Chrome firmy Google. Nie tylko w układzie kart, ale również łącząc pasek wyszukiwania z paskiem adresu przeglądarki. Podobną funkcję do Ustawień Google Chrome zdaje się pełnić nowy przycisk w prawym rogu paska narzędziowego.

Dodatki do przeglądarki według Horlandera byłyby widoczne w postaci ikon w dodatkowym menu. To również rozwiązanie zbliżone do tego zastosowanego w Chrome - w programie firmy Google rozszerzenia wyświetlane są w pasku narzędziowym tuż obok paska adresowego. Które z pomysłów Horlandera trafią do przeglądarki? Na wprowadzenie poważniejszych zmian w Firefoksie przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)